Zprávy → Politika a společnost24. června  2012 v 16:42  

V Ležákách zatleskali i pietní štafetě z Lidic a Ravensbrücku

Prezident Klaus přivazuje trikolóru na prapor štafety Ravensbrück-Ležáky - Foto:  ČTK

Prezident Klaus přivazuje trikolóru na prapor štafety Ravensbrück-LežákyFoto:  ČTK

Místo plné emocí a nepříjemných vzpomínek. Východočeské Ležáky srovnané před 70 lety se zemí ale ani jiné být nemohou. Přesto se tady o rozruch a emoce v pozitivním slova smyslu postarali sportovci – se štafetovým kolíkem plným mírových stuh z českých a německých měst.

Sklízejí potlesk několika stovek lidí. Účastníci štafety dobíhají do cíle po trase dlouhé 700 kilometrů. Až z braniborského Ravensbrücku šlapal do pedálů nebo běžel s týmem Miloš Smrčka. 

„Připomíná to pochod lidických žen, které utekly z pochodu smrti a samy došly až na hranice Československa, kde se jich ujali vojáci a dopravili je až do Lidic,“ vysvětluje, proč si štafeta zvolila start v bývalém koncentračním táboře Ravensbrück a proč vedla přes německé území. 

„Z německé strany to bylo úplně perfektní. Bylo domluveno, že se stavíme vždycky v určitém městě, tam na nás čekali, navazovali nám stuhy, připravovali občerstvení, diskutovali s námi,“ dodává. 

 

Rozhovor s účastníky štafety i reakce na ni natočil v Ležákách redaktor Ondřej Wolf

Vložit na svůj web

Na kole se účastnil i Filip Škeřík z východočeské Chocně: „Zajímalo mě to, chtěl jsem přispět k něčemu rozumnému a prokázat něco těm lidem, kteří si to prožili.“ 

„Má to samozřejmě i propagační ráz, to není vyloženě sportovní. Doposud se mi zdálo, že se na Ležáky zapomínalo,“ chválí mladší sportovce ze štafety sedmaosmdesátiletý muž, který přijel na silničním kole až z Pardubic. 

Že by byla škoda na Ležáky zapomenout, si myslí i žena, která dorazila na vzpomínkovou akci s kočárkem a dvojčaty: „Účast není až taková, jaká by měla být. Mohlo by to být lepší.“ 

Ležáky jsou pietním místem, které uchovává památku na téměř 60 obětí. Své kamarády z této obce už pak nikdy nespatřil ani třiaosmdesátiletý Josef Zvelebil. „Bylo mi jedenáct let, když to tady vypálili. Jdou mi do očí slzy,“ vzpomíná. 

Čtěte také: Před 70 lety vypálili nacisté kvůli ukryté vysílačce osadu Ležáky

Nacistickou odplatu za atentát za Reinharda Heydricha přežila z celé vesnice jen dvě tříletá děvčátka – Marie a Jarmila Šťulíkovy, které byly poslány na převýchovu a po válce se vrátily do vlasti. 

Štafeta Ravensbrück – Ležáky běžela i za tyto ležácké děti. 

Autor:  Ondřej Wolf  (WOL), Lucie Maňourová
Pořad: Víkendový Odpolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota–neděle 14:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace