V Německu si i průměrně placený člověk vydělá víc, říká Čech, který odešel za prací

Práce v továrně (ilustrační foto)

Práce v továrně (ilustrační foto)

Řada Čechů si už rok klade otázku, zda je lepší pracovat třeba ve skladu za málo peněz a ve špatných podmínkách, nebo odcestovat za německé či rakouské hranice a přijít si na několik tisíc eur měsíčně. Pracovat v Německu nebo Rakousku je totiž snadné. Trhy se tam pro Čechy před rokem otevřely, a odpadly tak starosti se složitým vyřizováním pracovního povolení. Pracovat za hranicemi se ale dalo vždycky, jen ne tak zcela legálně.

„Do Německa jsem odešel z důvodu, že jsem tam obdržel sportovní angažmá. A jelikož tady v Čechách nebyla žádná pořádná práce, tak jsem vlastně využil nabídky zkusit jít pracovat do Německa,“ vypráví pan Marek svůj příběh. 

Má středoškolské vzdělání a v Česku nenašel moc dobrých pracovních pozic. Dělal skladníka v supermarketu, pomáhal na stavbách a chvíli byl závozníkem. Až v Německu našel dobře ohodnocenou práci. 

 

Redaktorka Šárka Škapiková se zajímala o zkušenosti Čecha pracujícího v Německu

Vložit na svůj web

„Konkrétně jsem nejdřív dělal ve strojní dílně, kde jsme vyráběli součástky na CNC strojích, a potom jsem přešel na opravy domů, sádrokartony, plovoucí podlahy a všecko kolem, tapety a tak,“ přibližuje. 

Na otázku, zda si člověk vydělá v Německu víc než v Česku, osmadvacetiletý Marek přikyvuje: „Určitě si vydělá víc. V Německu je daleko vyšší životní úroveň a i člověk s průměrným zaměstnáním a průměrným platem se má určitě lépe než tady v Čechách. Když srovnám třeba ceny benzinu a potravin, tak to tam stojí stejně, ale v Německu se vydělá v průměru dvakrát tolik.“ 

Čtěte také: Rok po otevření pracovních trhů: Češi se za prácí do Rakouska a Německa nehrnou

Marek ví, o čem mluví. Vrátil se totiž domů, a když ani podruhé nenašel dobrou práci, odstěhoval se opět za prací za německé hranice. „Poprvé jsem tam odešel v roce 2005, pracoval jsem tam zhruba rok. Poté jsem se vrátil do Čech a potom jsem tam pracoval další rok 2010-2011,“ říká. 

Práci šlo najít i před otevřením trhu 

Marek tedy pracoval v Německu i v době, kdy byl oficiálně trh pro Čechy uzavřený. Zažil si potom v loňském roce i období, kdy se trh otevřel. Podle něj je určitě dobře, že zájemcům o práci odpadlo velké papírování. Kdo ale chtěl a uměl vzít za práci, mohl se domluvit s německými zaměstnavateli prý už dřív. 

Čtěte také: Práce v Rakousku má nejen finanční, ale i sociální výhody, říká dělník

„Já jsem to řešil přes pracovní povolení, které jsme vlastně vyřizovali. A jelikož oni musí všechno hnát přes pracovní úřad a až teprve když se měsíc na tu pozici nepřihlásí žádný Němec, tak můžou vzít cizince. Takže se to ošetřilo tak, že tam dali požadavky znalosti českého jazyka slovem i písmem, tím pádem se nemohl přihlásit žádný Němec. Normálně na český živnosťák se dá pracovat i v Německu, ale nesmí to být hlavní příjem tam odtud, musí to být jenom nějaké doplňkové. Nemělo by být myslím víc než dvacet procent výdělku odtud,“ vysvětluje. 

Řada Čechů si ale takzvaně načerno dříve domluvila s německými zaměstnavateli jiné podmínky. Trh byl tedy do loňského roku pro Čechy zavřený v řadě případů jen oficiálně.  

Autor:  Šárka Škapiková,  krw
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace