V Praze se zároveň sejdou odpůrci i zastánci imigrantů. Policie posílila hlídky

Demonstrace proti uprchlíkům v Praze (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Demonstrace proti uprchlíkům v Praze (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Až tisíce účastníků očekávají pořadatelé na odpoledních protestech proti islamizaci v centru Prahy. Shromáždění v metropoli současně oznámili i lidé, kteří vystoupí proti rasismu a xenofobii. Policie proto chystá manévry srovnatelné s rizikovými fotbalovými zápasy. Doprava má však zůstat bez omezení.

Odpůrci islamizace v Praze protestovali už loni v červenci. V centru metropole se jich tehdy sešly stovky a někteří s sebou přinesli i poté velmi diskutované šibenice. Tentokrát si pražská policie vyžádala další posily navíc - těžkooděnce z Ústeckého kraje. 

„Já bych rád vyzvedl policisty z antikonfliktního týmu, kteří budou v ulicích a jejichž úkolem bude komunikovat s účastníky shromáždění, aby k jakýmkoli problémům nedocházelo,“ uvedl mluvčí Jan Daněk. 

Riziko Daněk vidí hlavně v tom, že současně chtějí v Praze demonstrovat i lidé, kteří se migrantů zastávají. Mezi protestující by se navíc mohli přimíchat i účastníci masopustních průvodů. 

„Konkrétní informace o útocích nejsou. Na druhou stranu nelze podcenit situaci, která je dnes v rámci celé Evropy. Opatření jsou proto taková, aby byla dostatečná pro eliminaci možných jevů,“ popsal policejní prezident Tomáš Tuhý. 

Na účastníky demonstrací chtějí dohlédnout i sami organizátoři akcí a předejít tak případným konfliktům. 

Protesty v Drážďanech 

Demonstrace odpůrců uprchlíků jsou naplánovány v Drážďanech a dalších evropských městech. Jen v saské metropoli očekává policie na 15 tisíc stoupenců protiislámského hnutí Pegida. 

Stejně jako v Praze ale proti Pegidě ohlásila demonstrace řada dalších hnutí, která požadují otevřenou a tolerantní společnost. Policie odhaduje přibližně 10 tisíc lidí, kteří se vůči protiislámské Pegidě chtějí vymezit. 

Autor:  Evelyna Kulíšková, Pavel  Polák  (ppo)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace