Zprávy → Politika a společnost14. září  2016 v 06:00  

V pražské farmaceutické továrně došlo k záměně léků, výrobce stahuje z oběhu všechna balení

Závadná léčiva pocházejí z pražské továrny společnosti Zentiva (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Závadná léčiva pocházejí z pražské továrny společnosti Zentiva (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Desetitisíce balení čtyř druhů léků musí stáhnout z oběhu farmaceutická společnost Zentiva. Krabičky totiž mohou obsahovat jiné léky, než jaké výrobce uvádí na etiketě. Léčiva přitom pocházejí z pražské továrny v Měcholupech.

Jako první si vážného prohřešku všimli polští lékaři a pacienti. Tamní ministr zdravotnictví okamžitě varoval veřejnost. 

„Nemůžeme vyloučit selhání lidského faktoru. Po zjištění záměny jsme zvýšili počet pravidelných vnitřních inspekcí. Ty se zaměřují zejména na dodržování správných výrobních postupů,“ říká mluvčí společnosti Zentiva Filip Hrubý. 

Šarže léků, které stahuje Zentiva z trhu najdete ZDE

Zentiva musí stáhnout z oběhu léky Atram, Neurol, Prednison a Oksazepam. Jiné léky, které se mohou v balení vyskytovat, mají navíc stejnou velikost i barvu a jsou k nerozeznání. 

„Výrobce není schopen garantovat, že pacient bude užívat to, co mu bylo předepsáno. To riziko je opravdu značné,“ říká šéf Státního útvaru pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta. Léky stahují také úřady v Polsku, Litvě, Maďarsku a Rumunsku. 

Autor:  Ľubomír Smatana  (ľsm), Ondřej Patrovský

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace