Ve vedení podniků je málo žen, ministr Dienstbier to chce změnit

Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva - Foto: Šárka Ševčíková

Jiří Dienstbier, ministr pro lidská právaFoto: Šárka Ševčíková

Ve vedení 250 firem s největším obratem v Česku bylo loni asi třináct procent žen. Podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera z ČSSD je to málo. Už brzy se proto chystá představit vládě opatření, která to mají změnit. Důležité je podle něj podpořit slaďování práce a rodiny a také nastavit pravidla pro výběrová řízení.

„Nejde o to upřednostňovat ženy či muže, kteří jsou méně kvalitní, kteří mají menší kompetenci, ale nastavit férová pravidla, která jak ženám, tak mužům umožní uspět v takových výběrových řízeních,“ řekl Dienstbier. 

V mezinárodních srovnáních, která se zaměřují na rovné šance žen a mužů, bývá Česko daleko za polovinou. V hodnocení Světového ekonomického fóra skončilo v roce 2014 mezi 142 zeměmi na 96. místě. 

Důvodem byly mimo jiné velké rozdíly mezi platy žen a mužů nebo nízké zastoupení žen v rozhodovacích pozicích. 

Barliev Vesselin z platformy Byznys pro společnost považuje menší využití potenciálu žen za nerozumné. Je přesvědčen, že smíšené kolektivy jsou pro firmy přínosem.  

„Důvodů je celá spousta. Muži a ženy jsou jednoduše řečeno odlišní. Každý má někde své přednosti, takže kolektiv, který je smíšený, využívá to nejlepší z každého a funguje mnohem líp.“ 

Autor:  Eliška Malínská,  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace