Zprávy → Politika a společnost16. října  2016 v 12:45  

Ve volbách pro 'fajnšmekry' podcenilo ANO průzkumy. Politici-parašutisti neměli šanci, tvrdí politologové

Povolební debata ČRo Plus s Lukášem Jelínkem a Bohumilem Pečinkou. - Foto:  ČRo Plus

Povolební debata ČRo Plus s Lukášem Jelínkem a Bohumilem Pečinkou.Foto:  ČRo Plus

Podle odborníků neměli v druhém kole senátních voleb politici-parašutisté šanci. Uspěli jenom lidé přímo z regionů, řekli v povolební debatě ČRo Plus.

Rozhodujícím faktorem druhého kola senátních voleb se stala nízká voličská účast, shodují se politologové, kteří se sešli v povolební debatě ČRo Plus. Pro připommenutí: k urnám dorazilo jen 15,38 % oprávněných voličů, vůbec nejméně v historii 2. kol. 

„Senátní volby jsou volby pro fajnšmekry,“ říká politolog Lukáš Jelínek. Podle něj v nich hlasují jenom pravidelní voliči, nebo voliči se silnou motivaci, kteří chtějí například zabránit zvolení vybraného kandidáta. Jako důvod Jelínek vidí dlouhodobé nepochopení úlohy horní komory parlamentu a její „vzdálenost“ od voličů. 

 

Povolební debata 2. kola senátních voleb na ČRo Plus

Vložit na svůj web

„Při takové nízké účasti celostátní osobnosti a celostátní témata ustupují do pozadí a hlavním trendem je lokalizace,“ vysvětluje komentátor týdeníku Reflex Bohumil Pečinka. „Když se podíváme na minulé a předminulé volby, existuje hladina zhruba 20 procentní voličské účasti. Když je podkročena, nemá šanci žádný politik-parašutista, který je vysazen na nějakém území,“ odůvodňuje, proč se podle něj do Senátu nedostaly některé celostátně známé osobnosti jako Zdeněk Škromach nebo Jan Mládek. Při účasti pár tisícovek věrných voličů je podle něj rozhodující lokální známost kandidáta a jeho práce v regionu. „Billboardy, plakáty a hesla jsou úplně k ničemu a dlouhodobá kontaktní kampaň je důležitější.“ 

Čtěte také: Co víte o nových senátorech? Podívejte se na profily lidí, kteří budou rozhodovat za vás

Hnutí ANO, které mělo v druhém kole voleb čtrnáct kandidátu, získalo v Senátu nakonec jenom tři křesla. Podle Pečinky za to může právě podcenění průzkumů, které nízkou účast naznačovali, a které by straně umožnili soustředit se na lokální osobnosti. Pochybení už přiznal i předseda hnutí Andrej Babiš. „Musíme se ještě hodně učit a hledat osobnosti, které lidi znají tam, kde žijí,“ řekl po volbách. 

Nejúspěšnější strana senátních voleb KDU-ČSL naopak podle obou politologů zvolila dobrou taktiku. Jelínek ocenil připravenost kandidátů a práci s nimi. Podle Pečinky dokážou lidovci dobře spolupracovat s dalšími stranami a postavit se společně za jednoho kandidáta, který je následně zajímavější pro voliče. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace