Ve Všetatech se znovu vzpomínalo na Jana Palacha

Vzpomínková akce na Jana Palacha ve Všetatech a v Mělníku - Foto: Jana  Huzilová

Vzpomínková akce na Jana Palacha ve Všetatech a v MělníkuFoto: Jana Huzilová

Ve Všetatech na Mělnicku si dnes lidé opět připomínali Jana Palacha. Student filozofie se v roce 1969 upálil na protest proti nastupující normalizaci po okupaci země ruskou armádou.

V sále tamního kina se sešlo asi 100 lidí. Na úvod promluvil generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Řekl, že Palach chtěl svým činem probudit národ z otupělosti a beznaděje a vyburcovat ho k odporu proti nastupující normalizaci. 

Na Palacha vzpomínal také předseda pořádající společnosti Lumír Horák. Jejich rodiče prý bývali blízcí přátelé. "Byl úžasně sečtělý, zajímala ho historie. Obdivoval Jana Žižku, Jana Husa a Jana Amose Komenského," řekl Horák. 

 

Pietní vzpomínku sledovala i redaktorka Jana Huzilová

Vložit na svůj web

Po třiačtyřiceti letech od tragické smrti se rodný dům Jana Palacha dočká rekonstrukce a stane se z něj muzeum. S nápadem přišel před rokem Jan Poukar z Prahy a kvůli projektu nazvaném ‚Národ pohasl‘ vzniklo i občanské sdružení. 

Uskutečnění projektu je ale závislé na penězích, celá rekonstrukce má stát kolem 5 miliónů korun. Vznik muzea je podle nejnovějších informací na dobré cestě, podporuje ho řada lidí z politického i kulturního života. 

Mezi příznivce vzniku muzea patří například Tomáš Halík, Marta Kubišová, Tomáš Mašín, Jana Plodková nebo Karel Schwarzenberg. Podporují ho také herci a zpěváci Jan Budař, Michal Hrůza a Jan Kraus. Se vznikem muzea sympatizoval i prezident Václav Havel. 

Autor:  Jana  Huzilová, Igor Maňour  (ima)
Pořad: Víkendový Odpolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota–neděle 14:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace