Ve výzkumech Češi uprchlíky odmítají, tváří v tvář jsou vstřícnější, ukázal test

Tváří v tvář uprchlíkům ze Sýrie, kteří potřebují pomoc, se většina Čechů zachová vstřícně. Ukázalo to video aktivistů z HateFree Culture, které natáčeli skrytou kamerou v Kolíně s rodinou Syřana, který v Česku ve skutečnosti žije už deset let. Polovina náhodně oslovených reagovala empaticky, což příjemně překvapilo i samotné tvůrce experimentu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Houdek (vlevo) a Navdar Mohamed byli hosté moderátorky Lucie Výborné

Lukáš Houdek (vlevo) a Navdar Mohamed byli hosté moderátorky Lucie Výborné | Foto: Prokop Havel | Zdroj: Český rozhlas

„Bylo to velké překvapení. Nečekal jsem, že taková reakce bude. Čekal jsem spíš opak, že dostanu od lidí pár facek,“ řekl Syřan Navdar Mohamed, hlavní postava krátkého snímku.

„Tato zajímavá sonda ukazuje na mytických 80 procent lidí, kteří jsou striktně proti imigrantům, že to nemusí být úplně pravda. Realita je složitější,“ říká sociolog agentury Median Daniel Prokop.

Přehrát

00:00 / 00:00

Skryté kamery odhalily, že se Češi chovají k uprchlíkům tváří v tvář vstřícně. O experimentu mluví sociolog agentury Median Daniel Prokop

„Výzkumy veřejného mínění dopadají dost negativně, když nutí lidi zaujmout nějaké jasné stanovisko na komplikovanou otázku – přijmout, nepřijmout; kvóty ano, nebo ne. Pokud nabízí pomoc nebo empatii nějaké části uprchlíků, jako jedno z více řešení krize, tak se ukazuje, že hodně velká část Čechů je schopna cítit empatii a pomáhat. Zvlášť, když je to syrská rodina s dítětem, jako to bylo v experimentu,“ vysvětluje.

Nejvstřícnější byl v experimentu kolínský farář, který rodině nabídl přespání ve svém bytě. Lidí, kteří by takovou nezištnou pomoc nabídli, je podle Prokopa málo:

„Lidé, kteří jsou vstřícnější, mají obavy z reakce okolí, mají limitované možnosti. Nejde ale jen o uprchlíky. Přijmout do bytu cizího člověka – bezdomovce nebo někoho, kdo má velké problémy – by byl podle výzkumů velký problém pro většinu lidí.“

Agentura Median zopakovala průzkum, který pro Český rozhlas prováděla na jaře.

„Podle očekávání se ukazuje, že postoje jsou trošku negativnější než v dubnu. Krize zesílila a počet uprchlíků se zvýšil. Není to ale takový posun. Stále je tam poměrně velká část lidí, kteří jsou ochotni přijmout část uprchlíků, pokud to bude doprovázeno nějakými dalšími opatřeními, které budou krizi řešit dlouhodobě,“ prozrazuje Prokop.

Jak se Češi chovají k uprchlíkům? Jsou solidární, i když se to nezdá, tvrdí Syřan a koordinátor iniciativy HateFree Culture

Číst článek

Radikální názory na uprchlíky vyjadřuje ve výzkumech kolem 30 až 40 procent lidí.

„Je to takové jádro, které pomoc odmítá. Ale nejde rozšířit na těch 80 procent, jak to někdy dělají někteří politici včetně pana prezidenta. To jsou z velké části lidé, kteří nemají jasné názory nebo se něčeho obávají. Ve skutečnosti by ale pomoc části lidem neodmítli.“

Vladimír Kroc, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme