Zprávy → Politika a společnost28. září  2016 v 10:21  

Veřejnosti se v den státního svátku otevřela sídla některých úřadů. Poprvé třeba ministerstvo financí

Ministerstvo financí se veřejnosti otevřelo poprvé v historii (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Ministerstvo financí se veřejnosti otevřelo poprvé v historii (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Veřejnosti se poprvé v historii otevřela budova ministerstva financí. Úřad u příležitosti Dne české státnosti připravil komentované prohlídky. K vidění jsou jak prvorepubliková část budovy, tak bývalý klášter bosých karmelitek. V Nostickém paláci na pražském Maltézském náměstí, tedy v sídle ministerstva kultury, si lidé můžou prohlédnout zase reprezentační sály, obrazárnu s díly starých mistrů nebo slavnou nostickou knihovnu s přibližně 14 tisíci svazky.

V budově ministerstva financí v Letenské ulici na Malé Straně v Praze k vidění bude jak prvorepubliková část budovy, tak bývalý klášter bosých karmelitek. Pro návštěvníky je připraven také doprovodný program. 

„Zahrnuje například ukázky služebních psů Celní správy nebo zábavní pouť časem o tom, jak se stát potýkal s nelegálním hazardem od 80. let. Nebudou chybět ani praktické ukázky evidence tržeb či různé soutěže,“ řekl k doprovodnému programu mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. 

Čtěte také: Česko slaví svátek českého knížete Václava, podle legend pečoval o chudé a pěstoval víno

Na návštěvu „k sobě“ pozval skrze příspěvek na Facebooku také ministr financí Andrej Babiš. „Možná vám ministerstvo financí zní jako Mordor, protože odtud se řídí výběr daní. Ale já chci, abyste pochopili, že my všichni tady makáme pro stát. A tak pořádáme úplně první Den otevřených dveří na ministerstvu financí v dějinách,“ napsal. 

Na ministerstvu kultury si lidé mohou v rámci oslav Dne české státnosti projít zvláštní prohlídkový okruh, který komentují přímo zaměstnanci ministerstva. 

„V nostické obrazárně budou k vidění pozoruhodná díla starých mistrů. K nahlédnutí bude i nádherná kaple Nanebevzetí Panny Marie a přes prosklené dveře bude možné podívat se do slavnénostické knihovny,“ popsala mluvčí ministerstva Simona Cigánková. 

Kromě toho bude připravený i doprovodný program, při kterém se představí například Národní divadlo, jehož je ministerstvo kultury zřizovatelem. 

Sídlo ministerstva kultury je přístupné od 10 do 17 hodin. Ministerstvo financí se otevřelo už v 9 a poslední komentovaná prohlídka je naplánována na 16. hodinu. Návštěvníci se musí připravit i na bezpečnostní kontroly. 

Autor:  Mikuláš Klang, Jan Rokyta

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace