Video z restaurace po 'střelbě' Konvičkovců: vyděšení lidé při útěku padali a shazovali nábytek

Odpůrci islámu na Staroměstském náměstí v Praze sehráli scénku představující invazi Islámského státu, vyděsili tím kolemjdoucí - Foto:  ČTK

Odpůrci islámu na Staroměstském náměstí v Praze sehráli scénku představující invazi Islámského státu, vyděsili tím kolemjdoucíFoto:  ČTK

Martin Konvička, protiislámský aktivista, odmítá kritiku nedělní akce, při které na pražské Staroměstské náměstí vjel společně s dalšími účastníky převlečený za bojovníky takzvaného Islámského státu. Žádných vyděšených turistů si prý nevšiml. Provozovatel jedné z tamních restaurací ale v pondělí na facebooku zveřejnil několikavteřinové video zachycující v panice prchající lidi.

„Do naší restaurace v jeden okamžik vběhl vyděšený dav turistů, poráželi stoly, snažili se někde schovat. Ukrytí a vystrašení hosté po našem uklidnění, že jde prý o recesi, kroutili hlavou,“ napsal už v neděli na facebooku Tomáš Ságl z baru Kotleta na Staroměstském náměstí. 

Jako důkaz pak v pondělí zveřejnil video z průmyslové kamery. Lidé na něm vbíhají zvenčí do restaurace. Někteří utíkají i po lavicích, shazují židle nebo padají. 

„Už jsme nás chtěli té hrůzy ze včerejška v mysli zbavit a více se tím nezabývat. Nejde to však, poněvadž mimo silný prožitek a ostudu neustále vnímáme urážky vůči našim kolegům a náhodným svědkům, prý si vše vymysleli a lžou,“ uvádí Tomáš Ságl u videa. 

Konvička v neděli přijel na Staroměstské náměstí na velbloudu. Následoval ho terénní vůz s muži v maskáčích a vlajkou takzvaného Islámského státu. Vykřikovali Alláhu akbar, tedy Bůh je veliký v arabštině, a simulovali střelbu. 

Policie akci prošetřuje kvůli možnému výtržnictví, Strana zelených podala trestní oznámení. Čin zkritizovali i někteří politici, včetně pražské primátorky Adriany Krnáčové. 

Autor:  Marie Horňáková,  Český rozhlas  (ČRo)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace