Zprávy → Politika a společnost18. května  2011 v 21:42  

Vláda schválila novelu zákona o veřejných zakázkách

Norma má zajistit větší transparentnost veřejných zakázek (ilustrační foto) - Foto: Magdaléna Trusinová

Norma má zajistit větší transparentnost veřejných zakázek (ilustrační foto)Foto: Magdaléna Trusinová

Vláda schválila novelu zákona o veřejných zakázkách, kterou ministerstvo pro místní rozvoj připravovalo zhruba od loňského srpna. Norma přináší na dvě desítky změn, má zajistit větší transparentnost zakázek a omezit možnosti manipulace s nimi. Zákon má patřit mezi hlavní protikorupční nástroje. Jeho přijetím dokonce podmiňují Věci veřejné podporu koaličnímu kabinetu. Podle ministra pro místní rozvoj z této strany, Kamila Jankovského, může státnímu rozpočtu ušetřit od 60 do 90 miliard korun.

Zavádí například pojem významné veřejné zakázky, u nichž bude přísnější režim zpracování, na úrovni státu je bude schvalovat vláda, u samospráv zastupitelstvo. Limit pro povinné vypsání veřejné zakázky se od roku 2014 sníží na jednotnou hranici milion korun. 

 

Vláda schválila novelu zákona o veřejných zakázkách. Diskutujeme s mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Janou Jabůrkovou a Janou Chvalkovskou ze sdružení zIndex.

Vložit na svůj web

Nově bude povinné zveřejňovat informace o konečné ceně veřejné zakázky a zákon uloží také zveřejnit všechny smlouvy na částky přesahující půl milionu korun, jejich změny a dodatky. 

Panel expertů  

Jedním z konkrétních opatření například je, že nabídky na veřejné zakázky bude nově hodnotit panel expertů, kteří budou vedeni pod ministerstvem. Podle jakých předpokladů budou vybíráni? 

„Tam je hlavní myšlenka toho, že budou losováni částečně a částečně budou experti podle jednotlivých oblastí,“ odpověděla Jabůrková. 

Kritéria pro předvýběr expertů bude ale potřeba ještě upřesnit. 

 

O novele zákona o veřejných zakázkách mluvila na Radiožurnálu Iveta Jordanová, ředitelka protikorupční organizace Růžový panter

Vložit na svůj web

„Kritéria se nastaví ve chvíli, kdy bude projednán balíček nutných opatření a vybírat je budou jak odborníci na straně ministerstva pro místní rozvoj, tak třeba v rámci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a podobně.“ 

Jak Jabůrková dodala, novela zákona byla koordinována v rámci expertní komise ministerstva, kde byli zástupci různých resortů, NERVu, ČSSD, právníků, organizace Oživení nebo z platformy pro transparentní veřejné zakázky. 

Novela neřeší anonymní akcie 

Podle ředitelky protikorupční organizace Růžový panter Ivety Jordanové, zůstávají ale velkým problémem anonymní akcie, i když k tomu je třeba změnit i jiné zákony: 

„Akcie na doručitele bez jakékoliv evidence vlastníka jsou skutečně světovou anomálií. Je to něco, co by mělo zmizet z českého právního prostředí. K tomu je ale potřeba změnit i obchodní zákoník, zákon o cenných papírech. Podivuji se, že toto parlament ještě neučinil, byť to byla priorita v rámci volební kampaně snad všech stran, které usilovaly o přízeň voličů.“Odborníci se shodují, že by bylo dobré možnost firem nezveřejňovat majitele svých akcií zrušit. Považují to za jedno z opatření, které by pomohlo v boji s korupcí ve veřejných zakázkách. 

„Zákon o veřejných zakázkách řeší to, jakým způsobem se mají veřejné zakázky provádět, vést, vyhodnocovat a podobně. Neřeší složení akcionářů, to je předmětem jiného zákona,“ řekla Rádiu Česko mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jana Jabůrková.  

„Je navíc potřeba, aby byl odsouhlasen balíček nutných opatření, která je potřeba spolu s tím zákonem přijmout, to znamená to, aby byly v rámci rozpočtu peníze na všechno, co my chceme změnit,“ upozornila mluvčí. 

Jana Chvalkovská ze sdružení pro hodnocení zadávání veřejných zakázek zIndex by byla pro zrušení anonymních akcií: „Řekla bych, že když se pokoušíte zavírat různé cestičky korupce, tak tímto by se zavřela ta nejsnazší a není důvod si tento typ vlastnictví zanechávat, když už ho opouští země, jako je Panama.“ 

Podle Jiřího Skuhrovce ze zIndexu, který o problematice anonymních akcií psal na svém blogu, novela zákona o veřejných zakázkách z ministerstva pro místní rozvoj tuto věc neřeší. 

„Toto není věc, kterou by měl řešit zákon o veřejných zakázkách, protože se to týká daleko širšího spektra problémů, než jsou jenom veřejné zakázky. Týká se to obecně kontroly toků peněz a tak, takže to by spadalo do nějakého gesčního zákona ministerstva financí,“ myslí si Chvalkovská.  

Ve výběrových řízeních vítězí především stavební firmy  

Organizace ve spolupráci s Hospodářskými novinami sestavila žebříček firem s anonymními vlastníky za posledních tři roky. Podle Chvalkovské záleží na ekonomickém pohledu: 

„Záleží na tom vždycky, když se bavíme o problému, abychom věděli, jak moc malý nebo velký je a koho se zhruba týká. To je vlastně důvod, proč jsme začali se indexem, že nám v celém jednání o veřejných zakázkách chyběl věcný základ a dokládání údajů a informací a změn předpisů čísly.“ 

Na veřejných zakázkách nejvíce vydělává v posledních třech letech 16 anonymních firem. Jsou to především stavební společnosti a podniky z dřevozpracujícího průmyslu. 

„Jsou tam převážně nějaké regionální firmy, které ve chvíli, kdy se baví o korupci ve veřejných zakázkách, tak jejich jména v celostátním tisku a médiích tak často nepadá,“ upřesnila Chvalkovská. 

“Pro sebe si dovozujeme, že je tady poměrně hodně firem s hodně velkými objemy zakázek, u nichž nikdo neví, kde jsou, kdo jsou ti jejich vlastníci a že se ty zakázky koncentrují poměrně u specifického výběru veřejných zadavatelů: jak vidíte Lesy ČR, ŘSD, ČD Cargo, což jsou hodně specifičtí zadavatelé z pohledu zákona o veřejných zakázkách. Konkrétně ČD Cargo je třeba sektorový zadavatel. Možná že ta diskuse, už ne asi v této novele, ale třeba v nějaké další úpravě zákona o veřejných zakázkách by se měla zaměřit i na takové subjekty, které jsou obtížněji uchopitelné,“ uzavřela Jana Chvalkovská ze sdružení pro hodnocení zadávání veřejných zakázek zIndex. 

Autor:  Ondřej Černý  (onč), Lenka Buriánková  (lbu), Marián Vojtek  (mvo), Veronika Sedláčková  (ves), Jan Piroch
Pořad: Rozhovor na aktuální téma  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace