Vláda vyřeší do příštího podzimu problém vepřína v Letech, slíbil ministr Herman

Ministr kultury Daniel Herman se v Letech u Písku zúčastnil vzpomínkové akce k uctění obětí romského holocaustu - Foto:  ČTK

Ministr kultury Daniel Herman se v Letech u Písku zúčastnil vzpomínkové akce k uctění obětí romského holocaustuFoto:  ČTK

Vláda je podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) blízko k dohodě o odkoupení vepřína v Letech na Písecku. Herman to řekl novinářům na pietním aktu k uctění obětí romského holocaustu u tamního památníku. Vepřín stojí v místě, kde byl za války romský koncentrační tábor.

„Já jsem přesvědčený, že ještě nikdy nebyla žádná vláda tak blízko řešení, jako jsme my,“ prohlásil ministr kultury v Letech. 

Podle Hermana se rýsuje dohoda mezi zainteresovanými stranami. Definitivní slovo by mělo padnout do října příštího roku, tedy i do konce volebního období současné vlády. 

Vepřín stojí v místě bývalého koncentračnío tábora pro Romy už od sedmdesátých let minulého století. Kromě romských představitelů to kritizují i někteří historici nebo politici. O zrušení vepřína mluvila řada předcházejících ministrů i vlád. 

 

Vláda nahradí vepřín v Letech koncem svého volebního období, tvrdí ministr kultury Daniel Herman.

Vložit na svůj web

Podle Hermana se ozývají kritické hlasy i ze zahraničí, například z OSN. Ministr kultury ale považuje za důležité, aby se s vlastní minulostí vyrovnali hlavně sami Češi. 

„Jsem přesvědčený, že se nám to podaří, určitá jednání probíhají,“ uvedl už dříve ministr kultury. 

Autor:  Jitka Cibulová Vokatá, Český rozhlas

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace