'Vybodovaní' řidiči nově musí k akreditovaným psychologům

1. srpna  2012 v 12:41  
Policejní kontrola (ilustrační foto) - Foto: Radek Ctibor

Policejní kontrola (ilustrační foto)Foto: Radek Ctibor

Řidič, který porušováním předpisů nasbírá 12 bodů, přijde o řidičský průkaz. K tomu, aby ho získal zpět, potřebuje mimo jiné posudek od dopravního psychologa. Až do včerejška mohl takový posudek vypracovat jakýkoli psycholog, ode dneška jen specialista s akreditací ministerstva dopravy. Žadatelů je ale mnohonásobně víc než oprávněných psychologů.

Aktuální seznam dopravních psychologů, kteří smějí vydávat platné posudky, se dá snadno najít na stránkách ministerstva dopravy. Podle tiskového mluvčího Zdeňka Neusara jich je momentálně 89. 

Řidičů hříšníků, kteří znovu žádají o řidičský průkaz, jsou víc než dva tisíce. Podle místopředsedy asociace dopravních psychologů Martina Kořána ale není důvod k panice. 

I když vyšetření jednoho žadatele trvá průměrně čtyři hodiny, k vyřízení aktuální poptávky stačí několik set psychologů. Počty těch akreditovaných se prý už brzy zvýší. 

 

O změny pravidel pro vybodované řidiče se zajímal reportér Jan Herget

Vložit na svůj web

„Je tam ještě dalších několik desítek lidí, kteří složili v červenci závěrečnou obhajobu na Univerzitě Palackého v Olomouci. A protože splnili všechny podmínky dané vyhláškou, požádali si, aby tu akreditaci získali.“ 

„Takže by mělo být, možná do konce tohoto týdne, uvedeno ještě několik desítek dalších lidí, kteří všechny podmínky splnili,“ uvedl Kořán. 

Ministerstvo dopravy zpřísnilo pravidla proto, aby posudky nevydával na počkání kdekdo. Podle ministerstva například není možné, aby řidič absolvoval psychotesty u dětského psychologa. 

Podle Martina Kořána je v této chvíli důležité, aby změnu v pravidlech zaznamenali také praktičtí lékaři: 

Čtěte také: Akreditovaní dopravní psychologové si za posudek mohou říci, kolik chtějí

„Ono to bude záležet i na informovanosti praktických lékařů, kteří budou vybodované řidiče odesílat na dopravně psychologické vyšetření. Čili tam jde o to, aby nedocházelo k tomu, že někdo bude vyšetřen někde někým, a pak se zjistí, že musí přijít ještě na jiné vyšetření, aby to povolení získal,“ vysvětlil Kořán. 

Dopravní psychologové, kteří mají platnou akreditaci, zatím kvůli této změně žádný nával ve svých ordinacích nezaznamenali. 

Síly dopravních psychologů ovšem nejsou rozloženy rovnoměrně po celé republice, potvrdil Jindřich Fučík z Odboru provozu silničních vozidel ministerstva dopravy. Ve středních Čechách, kde je nejvíc vybodovaných řidičů, jsou podle něj jen dva akreditovaní psychologové, v Praze pak 14. 

Změna se možná projeví i v ceně posudku. „To je věc těch dopravních psychologů, to ministerstvo neovlivní,“ řekl Fučík. Dodal, že ministerstvo žádnou maximální sazbu nestanoví. Doposud žadatelé platili 1500 až 2000 korun. 

Autor:  Jan Herget  (jht),  mta, Kristina Winklerová
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Tipy

« »
Mobilní aplikace Zprávy ČRo - Foto: Michal Jindra

Číst nás můžete

i když nejste u počítače

 
Program ČRo Sport - Foto: Michal Jindra

Program streamu ČRo Sport

Na webu vysíláme přímé přenosy

 
MS v hokeji: Česko - Rusko - Foto: Michal Jindra

MS v hokeji: Česko - Rusko

Poslouchejte exkluzivně na tomto webu.

 

Doprava

  D1, mezi km 40.1 a 39.7, ve směru Praha, práce údržby, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 05.05.2016 19:44 Do 06.05.2016 10:00, broušení vozovky
  ulice Dobříšská, mezi křižovatkami ulic Tunel Mrázovka a Zlíchovský tunel, Praha 5, , uzavřeno, Od 05.05.2016 23:01 Do 06.05.2016 05:00

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace