Zprávy → Politika a společnost16. října  2016 v 14:16  

Výsledky voleb se promítnou i do stranických pokladen. ČSSD a ODS přijdou o miliony

Výsledky voleb pocítí strany i ve svých rozpočtech. - Foto: Fotobanka Pixabay

Výsledky voleb pocítí strany i ve svých rozpočtech.Foto: Fotobanka Pixabay

Po krajských a senátních volbách si na státních příspěvcích pohorší hlavně sociální a občanští demokraté. Vydělají lidovci, hnutí ANO, TOP09 nebo Starostové.

Senátní a krajské volby jsou minulostí - politické strany teď sčítají, jaká bude nově jejich síla v horní parlamentní komoře a krajských zastupitelstvech. Počítat budou i straničtí ekonomové. Výsledky voleb se totiž promítnou i do stranických pokladen. Propad příjmů ze státních příspěvků za mandáty může jít do milionů. 

Největší propad v příspěvcích zaznamená sociální demokracie a ODS. ČSSD přijde ročně asi o 7,5 milionu korun, občanští demokraté o čtyři miliony. Polepší si KDU-ČSL, hnutí ANO, TOP09 a Starostové. Krajské volby budou finančně nejúspěšnější pro hnutí ANO, které získalo 176 křesel krajských zastupitelů. Celkem tedy od státu získá 44 milionů korun ročně. 

Čtěte také: Ve volbách pro 'fajnšmekry' podcenilo ANO průzkumy. Politici-parašutisti neměli šanci, tvrdí politologové

U senátních voleb dostávají strany ročně 855 tisíc korun za zákonodárce, od ledna to bude podle nového zákona 900 tisíc. Příspěvky dostávají ty politické strany nebo seskupení, která úspěšné kandidáty navrhla. Pokud senátor během šesti let svého mandátu změní stranu, na toku peněz už se nic nemění. V krajských volbách se bude příspěvek od ledna také zvyšovat, a to na 250 tisíc korun za mandát. 

Podle politologa Lukáše Jelínka z Masarykovy dělnické akademie by se to mohlo odrazit při plánování kampaně před volbami do Poslanecké sněmovny, které nás čekají příští rok.  

„Ztráta peněz za hlasy a mandáty bývá u politických stran citelná. Zvlášť když se chystají na sněmovní volby, chtějí si brát úvěry a musí být kredibilní.“Podle Jelínka by proto mohly strany volit levnější kampaně.  

Autor:  Veronika Malá  (vhá)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace