Vzor, silná osobnost, statečná žena. Na 'Zlatou Věru' vzpomínají na sociálních sítích sportovci i politici

Věra Čáslavská se zlatými olympijskými medailemi - Foto:  ČTK

Věra Čáslavská se zlatými olympijskými medailemiFoto:  ČTK

Zařadila se k nejvýznamnějším osobnostem českého i československého sportu. Na olympijských hrách vybojovala dohromady jedenáct medailí, z toho sedm zlatých. Na bývalou sportovní gymnastku Věru Čáslavskou, která zemřela v úterý večer, vzpomínají nejen její následovníci z řad sportovců, ale také politici.

„Věrka jde na horní žerď, na dolní, obrat. Výborně, Věrka! Nespadla, přátelé,“ komentoval výkon Věry Čáslavské na olympijských hrách v Mexico City 1968 Karel Malina. 

Slavná bývalá československá gymnastka se vryla do paměti fanoušků, sportovců, novinářů i politiků. Pro své následovatele z řad olympijských vítězů – kupříkladu pro rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou – byla vzorem. 

Někdejší olympijský desetibojař Roman Šebrle považoval Věru Čáslavskou za jednoho z největších velikánů světového sportu. 

Tenistka Barbora Strýcová si nejúspěšnější československou olympioničku vybavuje jako velkou bojovnici s čistou myslí. 

K úmrtí Věry Čáslavské, která na olympijských hrách v Tokiu 1964 a Mexico City 1968 vybojovala sedm nejcennějších kovů, se vyjádřili i politici. 

Ministr obrany České republiky Martin Stropnický na Věru Čáslavskou vzpomíná jako na výjimečně statečnou a skromnou ženu pronásledovanou normalizačním režimem. 

Podobně se o bývalé sportovní gymnastce vyjádřil také předseda ODS Petr Fiala. 

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová obdivovala na Věře Čáslavské její zápal pro práci s mládeží. 

Věra Čáslavská - medaile - Foto:  Český rozhlas

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace