Za falešný profil komunistky na Facebooku dostala důchodkyně podmínku

26. července  2012 v 19:34  
Facebook (ilustrační foto) - Foto:  ČTK/AP, Joerg Koch

Facebook (ilustrační foto)Foto:  ČTK/AP, Joerg Koch

Za poškozování cizích práv uložil liberecký okresní soud čtyřměsíční podmíněný trest 63leté Anně Stolínové a zabavil jí počítač. Podle obžaloby vytvořila falešný profil na Facebooku pod jménem krajské předsedkyně KSČM Dany Lysákové. Umístila tam údajně i zesměšňující fotografie nebo komentáře, které se rozcházely s názory političky. Verdikt soudu je nepravomocný, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.

Lysáková dnešní výrok soudu uvítala. Postup obžalované ji prý poškodil jak v profesním, tak soukromém životě. Vzdát se prý musela i kandidatury do krajského zastupitelstva. 

Stolínová obvinění odmítla. U soudu ji obhajovala poslankyně za KSČM Marie Nedvědová, která již dříve kritizovala postup policistů i státního zastupitelství. Prý porušili zákonné normy a případ nevyšetřili tak, jak měli. 

Podle soudce jsou ale důkazy jasné. Expert dokázal obnovit v počítači smazané dokumenty a fotografie, které byly umístěné na falešném profilu Lysákové. 

 

Hostem večerních Ozvěn dne byl advokát Jaroslav Ortman

Vložit na svůj web

Podle advokáta Jaroslava Ortmana je kauza průlomová. Jde o nové technologie a tomu prý odpovídají i nová rozhodnutí a nové výroky. 

Dodal, že v podobných případech se soudci pohybují na tenkém ledě. Do budoucna si tak podle něj budou nové technologie a jejich možnosti žádat novou právní úpravu. 

„Pro pomluvu musí dojít k nějaké újmě, to znamená ohrozí to vážnost u spoluobčanů nebo u rodiny, a pokud jde o ostatní ustanovení, já jsem listoval v trestním zákoníku, všechno je vázáno na další podmínky," vysvětlil Ortman ve večerních Ozvěnách dne. 

Soud (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Soud (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

„Například u porušování listin a fotografií musí být listiny uchovávány v soukromí. Pokud jde o nakládání s osobními údaji, údaje musí být spojeny s veřejnou funkcí. Pokud jde o autorský zákon, tedy porušování autorského práva, musí to být spojeno s patentem, to znamená s autorizací,“ dodal advokát. 

Očekává také, že v tomto případě půjde ještě o jinou žalobu, a to na ochranu osobnosti. Političce byla způsobena újma na osobním životě, za kterou může požadovat majetkovou náhradu. 

Motiv k tomu, čemu byla vystavena předsedkyně libereckých komunistů, není jasný. Svoji roli mohla podle soudce Richarda Skýby hrát osobní žárlivost. 

Soud v případu už jednou rozhodl. Trestním příkazem uložil Stolínové osmiměsíční trest s podmíněným odkladem na dva roky. Důchodkyně se ale odvolala. 

Autor:  Jan Bumba, Simona Bartošová
Pořad: Ozvěny dne  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 12:10 a 18:10  |  Délka pořadu: 20 a 50 minut – vysíláno do prosince 2012  
 

Nové články v rubrice

Tipy

« »
Mobilní aplikace Zprávy ČRo - Foto: Michal Jindra

Číst nás můžete

i když nejste u počítače

 
Program ČRo Sport - Foto: Michal Jindra

Program streamu ČRo Sport

Na webu vysíláme přímé přenosy

 

Doprava

  Od 24.5.2016 17:35 do 19:40; v ulici Bělohorská v obci Praha; u točny tramvaje na Bílé hoře.; nehoda; neprůjezdný pruh, 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění.
  Od 24.5.2016 17:30 do 19:30; na silnici 9 v obci Medonosy okres Mělník; nehoda nákladního vozidla; 2 havarovaná vozidla; probíhají záchranné a vyprošťovací práce; NA x OA, se zraněním. Na místě složky ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace