Za krach opencard můžou mí nástupci, zastavili její rozvoj, píše exprimátor Bém

Bývalý primátor Pavel Bém - Foto: Filip Jandourek

Bývalý primátor Pavel BémFoto: Filip Jandourek

Pavel Bém, bývalý pražský primátor za ODS, si myslí, že karta opencard měla potenciál, i když se v souvislosti s ní udělalo několik chyb ještě za jeho vlády. Za její krach ale podle něj můžou špatná rozhodnutí jeho nástupců.

„V projektu se určitě staly chyby, jako se stávají téměř v každém novátorském a vlastně poměrně originálním projektu, který není triviálním výběrovým řízením na dodavatele stavební zakázky,“ píše Bém na svém facebookovém profilu a přijímá část politické odpovědnosti. 

„Jsem ovšem dodnes přesvědčen, že kdyby byl projekt opencard po roce 2010 kvalitně a zodpovědně manažersky a politicky řízen, tak elektronická karta Pražana mohla fungovat a být pro Prahu dobrým řešení,“ říká bývalý primátor. 

V roce 2010, kdy Bém v úřadu skončil, měla karta čtyři funkce a stála 780 milionů, dnes podle něj stojí dvakrát tolik a má jedinou funkci. „Rozvoj karty se zastavil a naprostá většina rozhodnutí, která mí nástupci udělali, byla špatná,“ tvrdí Bém. 

Největší paradox podle Béma je to, že Lítačka, která je podle něj jen chytřejším papírovým kupónem do MHD, má stejné provozní náklady jako opencard. 

Vyjádřil se také k výsledku soudu s exprimátory Svobodou a Hudečkem. Podle něj oběma nepřeje nic zlého, ale domnívá se, že špatná rozhodnutí, za které je soud odsoudil, skutečně udělali. „Šlo prostě o zadání zakázky z ruky předem určenému zájemci, tedy netransparentně, a to ještě za ceny na provoz kartového centra výrazně vyšší, než vzešly z původního otevřeného výběrového řízení. A to je opravdu odpovědnost pánů exprimátorů a dalších rad,“ píše na svém Facebooku Bém. Soud se podle jeho slov netýkal samotné karty a ani nápravy údajně špatných historických smluv. 

Autor:  Petr Jadrný

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace