Za únos v Libanonu chce čtveřice mužů po státu čtyřicet milionů. Česko mu podle nich mohlo zabránit

Pět Čechů, kteří loni zmizeli v Libanonu, je na svobodě a v pořádku - Foto: Policie ČR,  koláž Český rozhlas

Pět Čechů, kteří loni zmizeli v Libanonu, je na svobodě a v pořádkuFoto: Policie ČR, koláž Český rozhlas

Unesení Češi v Libanonu chtějí po státu podle zjištění Českého rozhlasu dohromady čtyřicet milionů korun. Svoji žádost zdůvodňují tím, že tajné služby mohly podle nich únosu zabránit. K odškodnění se z celé pětice nepřidal jen vojenský zpravodajec Martin Psík. Muži zmizeli loni v červenci v libanonském údolí Bikaá. Ministr vnitra Milan Chovanec řekl České televizi, že si stát spíš zaslouží poděkování, než žalobu a s nárokem o peníze by se měli obrátit na organizátory cesty.

„Nejvíce si vzpomínám na ten promarněný čas, kdy nevíte, jestli se vrátíte. Jak to vůbec dopadne. Prostě člověk má takovou nejistotu a takové prázdno,“ vzpomínal nedávno na sedm měsíců v zajetí překladatel z arabštiny Adam Homsi. 

Teď on a jeho tři kolegové chtějí po státu 10 milionů korun jako odškodnění. Svoji žádost už poslali na ministerstvo financí. 

 

Za únos v Libanonu chce čtveřice Čechů po státu čtyřicet milionů korun

Vložit na svůj web

„Ministerstvo financí obdrželo na konci července žádost o náhradu nemajetkové újmy vzniklé čtyřem poškozeným v souvislosti s jejich únosem v Libanonu. Každý z nich si nárokuje náhradu ve výši 10 milionu korun. Poškození ve věci požadují zmiňovanou újmu v důsledku nesprávného úředního postupu,“ potvrzuje mluvčí úřadu Michal Žurovec. 

Žádost sice přišla na ministerstvo financí, ale v praxi by o ní měli podle Žurovce rozhodovat úředníci ministerstva vnitra. 

Čtěte také: Nejistota a prázdno, vzpomíná po roce jeden z Čechů unesených v Libanonu

Unesení, kromě překladatele i dva novináři a advokát, v žádosti píší, že stát podle nich při řešení jejich únosu selhal. Argumentují, že kdyby tuzemské tajné služby lépe spolupracovaly, nemuselo k incidentu vůbec dojít. 

Civilní rozvědka podle nich totiž měla informaci, že se plánuje nějaká forma odvety za zatčení libanonského agenta Alího Fajáda. O jeho vydání požádaly Česko Spojené státy. 

Fakt, že o osudu Fajáda pak jednal soud, byla podle čtveřice unesených další chyba. Kdyby prý kauzu Fajáda neprojednávaly soudy, k únosu by podle nich nikdy nedošlo. 

Jeden z unesených - překladatel Adam Homsi - navíc říká, že kvůli měsícům v zajetí mají teď všichni zdravotní problémy. 

Vyhrožovali Islámským státem 

„Trpěli jsme závažnými chorobami, jeden z nás bral před únosem šest léků na srdce a kardiovaskulární choroby a tam mu dávali jenom aspirin. Trpěli jsme i psychickými potížemi. Nejhrůznější zážitek byl, když únosci při vyjednávání řekli české straně, že pokud nevyhoví požadavkům, tak nás budou jednoho po druhém prodávat Islámskému státu,“ popisuje Homsi. 

Další z unesených, advokát Jan Švarc, který žádost sepisoval, detaily z žádosti komentovat nechce, podle svých slov je vázán advokátní mlčenlivostí. 

Detektivové prověřují pozadí únosu už od doby, kdy pětice zmizela. Stejně tak i motiv, proč Češi do Libanonu vůbec jeli. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO nechtěl žádost o odškodnění komentovat. Už v únoru ale řekl, že se okolnosti případu jsou podivné a celý se případ musí důkladně prověřit. 

Jenže po půl roce je jasné jen to, že vyšetřování dál pokračuje. „Tato věc je nadále v prověřování a v této chvíli nemáme informace, které bychom mohli zveřejnit,“ říká bez dalších podrobností mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová. 

Pětice Čechů je na svobodě od letošního února. 

Jan Švarc, advokát - Foto: Šárka Ševčíková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace