Začíná fungovat rejstřík přestupků. Za opakované drobné krádeže nebo výtržnictví budou vyšší pokuty

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán - Foto: Noemi Fingerlandová

Ministr spravedlnosti Robert PelikánFoto: Noemi Fingerlandová

Nová centrální evidence přestupků začíná od soboty fungovat. Výtržníci nebo třeba drobní zloději můžou za opakované přestupky dostávat vyšší pokuty. Informace se budou v databázi uchovávat pět let. Přístup do ní budou mít mimo jiné obecní úřady, policie a justice.

Na rušení nočního klidu si pravidelně stěžují lidé z nejrůznějších koutů republiky. Teď dostanou novou naději, že strážníci jejich problém vyřeší. Od centrální evidence přestupků si stát slibuje, že pomůže efektivně postihovat recidivu právě u prohřešků proti veřejnému pořádku, občanskému soužití nebo majetku. 

„Strážník v přímém výkonu služby bude schopen posoudit na místě, zda protiprávní jednání je opakované,“ říká mluvčí ostravské městské policie Michal Maršo. Strážník zavolá kolegům, kteří v registru dohledají minulost výtržníka. Pokud už má záznam, namísto blokové pokuty pošlou strážníci přestupek do správního řízení. A tam hrozí třeba i u drobné krádeže nově pokuta až 30 tisíc korun. 

Čtěte také: Ministerstvo spustí Centrální evidenci přestupků v sobotu. Stála méně než pětinu odhadované ceny

Zákon má ale kromě vyšších sankcí i další cíl, říká ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO. „Cílem je zmapovat přestupkovou minulost občanů. Když třeba trestní soud potřebuje vědět, co ten soud v minulosti v téhle oblasti dělal, tak si musí vyžadovat zprávy o pověsti z jednotlivých míst a je velká šance, že se ke spoustě věcí se nedostane.“ 

Právě to by mělo do budoucna změnit. K rejstříku má ale výhrady pravicová opozice. Poslanci ODS Marku Bendovi mimo jiné vadí, že ze zákona nakonec vypadlo, aby se opakovaný přestupek stal trestným činem. „Povede to jenom k tomu, že osoby budou různým způsobem šikanovány k přístupu k zaměstnání, k dalším věcem, jenom na základě toho, že spáchají nějaký přestupek.“ 

Databázi může využívat například policie, obecní úřady a další orgány. O výpis se svými vlastními informacemi si budou moct požádat i jednotlivci. Záznamy v rejstříku zůstanou pět let. Každoročně se v rámci celé České republiky rozhodne o zhruba půl milionu přestupků.  

Autor:  Václav Štefan

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace