Dejte hlas hlášce >> Dejte hlas hlášce >>

Začíná platit novela zákona o významné tržní síle, ochránit má hlavně dodavatele

Novela zákona se zaměří hlavně na ochranu dodavatelů - Foto:  Lustrous, CC0 Public domain

Novela zákona se zaměří hlavně na ochranu dodavatelůFoto:  Lustrous, CC0 Public domain

Novela zákona o významné tržní síle dnes vstupuje v plnou platnost. Měla by zjednodušit původní legislativu a upravit vztahy mezi obchodními řetězci a jejich dodavateli. Velcí obchodníci ale považují zákon za diskriminační.

Dodavatelé oceňují především to, že novela vyjmenovává praktiky, které velké řetězce nesmí uplatňovat. Potvrdil prezident Agrární a potravinářské komory Miroslav Toman. 

„Je to od nekalé reklamy, vymáhání poplatků, bonusy, placení auditů a tak dále.“ 

Daniel Pikal z advokátní kanceláře PwC Legal navíc oceňuje zjednodušení celého zákona. 

„Novela zjednodušuje definici zneužití významné tržní síly a ruší přílohy zákona, které obsahovaly dlouhosáhlé vyjmenování porušení tohoto zákona. Takže to je určitě krok správným směrem,“ zmiňuje. 

Velcí obchodníci považují zákon za diskriminační. Podle prezidentky svazu obchodu a cestovního ruchu Marty Novákové brání vyjednávání s dodavateli. 

„Zákon by se neměl týkat pouze obchodníků, ale měl by se týkat obou stran, protože i na straně dodavatelů máme celou řadu velmi silných dodavatelů,“ vysvětluje. 

Kritici zákona o významné tržní síle varují, že povede ke zdražování zboží. To ale odmítají analytici, kteří upozorňují na rozhodující vliv konkurence mezi obchodníky. 

Autor:  Jitka Hanžlová  (jhn)

Nové články v rubrice

Doprava

  Od 25.9.2016 13:50 do 17:55; na dálnici D1; D1, km 265 směrem na Brno; vážná nehoda; probíhají záchranné a vyprošťovací práce; jízdní pruh uzavřen; havárie motocyklisty do svodidel, se smrtelným zraněním. ...
  Od 25.9.2016 13:50 do 14:25; D1 - 260.7-262km na trase Říkovice - Praha; všechny nehody byly odstraněny, nejsou hlášeny žádné další problémy; havárie motocyklisty se zraněním. Na místě zasahují složky ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace