Žádná umírněná opozice v Sýrii neexistuje a USA tam nikdo nezval, řekl Zeman

Miloš Zeman - Foto: zdroj: ČT24

Miloš ZemanFoto: zdroj: ČT24

Jestliže končí vojenské působení USA v Sýrii fiaskem, je to jejich vina, protože je žádný legální představitel do země nepozval. Prezident Miloš Zeman to řekl v rozhovoru Parlamentním listům. Zároveň uvedl, že v zemi nepůsobí žádná umírněná opozice, pouze islamistické skupiny.

Na otázku, co si myslí o přerušení styků mezi USA a Ruskem v Sýrii, Zeman odpověděl, že Rusko i Spojené státy respektují, že uzavřít příměří je možné pouze s umírněnou opozicí. 

„Na rozdíl od americké strany, která se domnívá, že umírněná opozice existuje, já se domnívám, že tam jsou pouze islamistické skupiny. Kromě toho nezapomeňte, že legální syrská vláda pozvala Rusy do Sýrie, zatímco žádný legální představitel Sýrie nezval do Sýrie Američany,“ řekl Zeman s tím, že jestliže nyní mise USA „končí fiaskem, je to jejich vlastní vina.“ 

‚Hluboce lituji všech civilních obětí‘ 

Český prezident se chtěl v minulosti zapojit do jednání mezi syrskou vládou a jejími odpůrci. Při loňské účasti na zasedání Valného shromáždění OSN si domluvil schůzku se syrským ministrem zahraničí Valídem Mualimem a zástupci syrské opozice. Opozice se ale z jednání omluvila kvůli dopravní zácpě a logistickým problémům při vstupu do areálu OSN. 

Miloš Zeman také na otázku, zda Rusko v Sýrii páchá válečné zločiny, řekl, že „samozřejmě hluboce lituje všech civilních obětí.“ 

„Všechny ty, kdo na civilní oběti útočí, považuji za teroristy, což jsem také říkal ve svém projevu na Valném shromáždění OSN,“ poznamenal Zeman. Dodal, že válečné zločiny páchají především islamistické radikální skupiny. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace