Zákaz kouření může platit i v autech s dětmi. Návrh prošel zdravotnickým výborem

Za kouření v autě převážejícím děti by mohla hrozit pokuta (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Za kouření v autě převážejícím děti by mohla hrozit pokuta (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Kromě restaurací by se zákaz kouření mohl vztahovat i na auta s dětmi, rozhodli členové sněmovního výboru pro zdravotnictví při středečním projednávání protikuřáckého zákona. Schválili totiž pozměňovací návrh Rostislava Vyzuly z hnutí ANO, který změnu navrhuje.

Vyzula rozšíření zákazu kouření zdůvodnil tím, že cigaretový dým může vážně ovlivnit vývoj dětí. „Děti jsou vůči toxickým látkám vnímavější. Koncentrace kouře je přitom v uzavřeném prostoru auta vysoká,“ řekl.  


Za kouření v autě převážejícím děti by řidičům mohla hrozit pokuta. 

Přestože pozměňovací návrh nešel proti zákonu, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD byl proti němu.  

„Dohoda předsedů všech tří koaličních stran byla taková, že předložíme znovu ten návrh, jak ho schválila sněmovna. Pouze s výjimkou kuřáckých budek pana poslance Bendy - a v tomto znění ho podpoříme. Nicméně poslanci mají nezadatelné právo ještě nějaké změny udělat," sdělil Němeček. 

Čtěte také: ANO potopilo protikuřácký zákon, ČSSD i lidovci mluví o porušení koaliční smlouvy

Projednáváním neprošla většina návrhů Marka Bendy z ODS, který znovu navrhoval možnost zřizování kuřáren. Benda si po jednání stěžoval zejména na přístup ministerstva zdravotnictví, které odmítá jakékoliv změny. 

„Ministerstvo se nad návrhy nezamýšlí a říká – my jsme proti, protože koalice se takhle dohodla. Což je lehce nedůstojné. Přesto se ukázalo, že výbor hlasuje podle svého svědomí a že návrhy, které jsou věcně správné, je schopen podpořit,“ dodal Benda. 

Pokud protikuřácký zákon projde Parlamentem bez větších problémů, měl by začít platit na konci května příštího roku. Počítá přitom s absolutním zákazem kouření ve všech restauracích, rozšíří se i na nekryté části zastávek hromadné dopravy nebo zoologické zahrady. Elektronických cigaret se nakonec zákaz týkat nebude. 

Autor:  Mikuláš Klang

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace