Zápisy prvňáčků se možná sjednotí. Uvažuje o tom nominovaný ministr

Forma zápisu dětí do prvních tříd by měla být na každé škole podobná - Foto: Filip Jandourek

Forma zápisu dětí do prvních tříd by měla být na každé škole podobnáFoto: Filip Jandourek

U zápisu dětí do prvních tříd už nebude stačit jen básnička. Přijímání prvňáčků by se ale nemělo podobat ani několikahodinovému zkoušení. Nominovaný ministr školství Marcel Chládek z ČSSD by chtěl v případě svého jmenování zápisy budoucích prvňáčků na školách sjednotit. Lepší přípravu na základní školu má pak podle něj zajistit povinný poslední rok ve školce.

Zatímco šestileté Evelíně u zápisu v podstatě stačila jen básnička, paní Marie měla se svoji dcerou jinou zkušenost: 

„Ten první zápis probíhal skoro dvě hodiny. No a potom byl ten zápis ve druhé škole, kde byla spousta momentů shodných, také tam byl psychologický pohovor, také se ptala na to počítání, ale v té druhé škole celý tento proces proběhl zhruba za 20 - 25 minut,“ popisuje paní Marie. 

 

O záměru sjednotit zápisy budoucích prvňáčků natáčela redaktorka Klára Bílá

Vložit na svůj web

Nominovaný ministr školství Marcel Chládek z ČSSD reaguje na kritiku některých rodičů a myslí si, že u zápisů by pomohly standardy: 

„Neznamená to, že to bude svázání rukou všech, ale u toho zápisu si dovedu představit, že bude nějaký standard, který má dítě splňovat, a bude stejný po celé republice. Není možné, aby to v každé škole běželo úplně jiným způsobem,“ říká Chládek. 

Nepovinné doporučení by přivítala i Hana Stýblová, prezidentka Asociace ředitelů základních škol: 

„Třeba už i vzhledem k tomu, že se často říká, že na některých školách jsou zápisy jako přijímací zkoušky. A na druhé straně jsou někdy nešťastné mateřiny, které jsou obviňovány z toho, že děti v uvozovkách nic nenaučí, nebo je špatně připraví,“ poznamenává Stýblová. 

Zlepšení školních zápisů by podle dětské psycholožky Zdeňky Barannikové přineslo spíše plus než zápory: „Hlavně ale záleží na rodičích, jak ho na tento den, pro dítě významný, připraví. Jestli sami rodiče dítě nestraší a nestresují z nástupu do školy.“ 

Zatím je na každé škole, jak zápis zorganizuje. Musí jen dodržet zákonné termíny. 

Před školou povinný rok ve školce 

Nominovaný ministr školství by chtěl také zavést povinný poslední rok ve školce. K tomu je ale podle něj zapotřebí vytvořit dostatečný počet míst v mateřských školách: 

„Bude to ve stejném režimu jako je teď povinná školní docházka na základní škole. Pokud rodiče záměrně nebudou posílat děti do školy, nebude tam nějaký jiný důvod, budou tím v podstatě i zanedbávat jejich péči, tak se samozřejmě může přistupovat k některým sankcím, které můžou končit například i odebráním rodičovského příspěvku.“ 

 

O zápisech dětí do prvních tříd mluvila ve vysílání Českého rozhlasu dětská psycholožka Zdeňka Baranniková

Vložit na svůj web

„Ale to by byla až ta poslední alternativa,“ nastiňuje své záměry Marcel Chládek. Povinným rokem ve školce by děti podle něj měly lepší startovací čáru na základní školu. 

Souhlasí s ním i dětská psycholožka. „Získají alespoň některý režim, už jenom to vstávání. Zlepší se jejich sebeobsluha, protože v mateřské škole to musí dělat sami. Naučí se spoustu věcí, rodiče často ani neví, co by je v domácím prostředí měli naučit. Není to jen o počítání a kreslení, ale o logickém uvažování, slovní zásobě a zlepšení výslovnosti,“ je přesvědčená Baranniková. 

Autor:  Klára Bílá  (klb), Michaela Vydrová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace