Zdravotnické školství je nutné změnit, míní předseda Asociace českých a moravských nemocnic

Lékaři by se měli dočkat jednoduššího a rychlejšího vzdělávání. Návrh ministerstva zdravotnictví schválila vláda. Díky tomu by mělo víc doktorů zůstat po promoci v Česku. Předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich se však obává, že změna je pouze technickou normou, která řeší procesy po ukončení vysoké školy, a dává se jí nadbytečná pozornost. Za nutné považuje vyřešit financování resortu a okamžitou změnu zdravotnického školství.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová posluchárna ČVUT v Kladně

Nová posluchárna ČVUT v Kladně | Foto: Radek Duchoň

Změna navržená ministerstvem zdravotnictví by měla snížit odchod lékařů do zahraničí. Neodcházejí totiž jen kvůli penězům, ale také kvůli náročným pracovním podmínkám a překážkám při studiu po promoci.

„České zdravotnictví trpí nedostatkem lékařů,“ zdůraznil v Ranním interview Radiožurnálu předseda Asociace českých a moravských nemocnic a ředitel Nemocnice Hranice na Moravě Eduard Sohlich.

„Selháním řídící role státu máme v současnosti o jednu třetinu použitelných absolventů, nejen lékařských, ale i zdravotnických škol, méně. Ročně o 400 lékařů a o 800 středních zdravotnických pracovníků.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdravotnické školství potřebuje okamžitou změnu, zdůraznil Radiožurnálu předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich

Jak Sohlich připomněl, některé nemocnice už musely přistoupit k omezení provozu některých oddělení, nebo dokonce k jejich zavření. „Čili se zhoršuje dostupnost zdravotní péče. Chybí zejména základní specializace. Interní, chirurgické, anesteziologické obory,“ konstatoval Eduard Sohlich.

Problém je podle něho v celé republice, ale nejhorší situace je v pohraničních oblastech na severozápadě republiky, kde lékaři odcházejí za lepším výdělkem do ciziny.

K udržení lékařů v ČR by měl přispět jednodušší systém vzdělávání. Návrh schválila vláda

Číst článek

Předseda Asociace českých a moravských nemocnic se obává, že změna vzdělávání tak, jak ji navrhuje ministerstvo zdravotnictví, je pouze technická norma řešící procesy po ukončení vysoké školy a dává se jí nadbytečná pozornost.

„Mám obavy, když to trochu přeženu, aby vůbec bylo koho vzdělávat. Protože ona opravdu řeší jen způsobilost k výkonu povolání, specializační vzdělávání, celoživotní vzdělávání, akreditace a uznávání způsobilosti cizincům,“ poznamenal Sohlich. „Detaily pak budou řešit prováděcí předpisy.“

Řešení je jinde

„Možná jediné pozitivum v zákoně je snížení základních specializačních oborů na 33. Ale ty problémy vznikly úplně jinde. My si neceníme zdravotnictví. Třeba v HDP dáváme o 33 miliard méně než Slováci. Takže tam by se chtělo zaměřit, nikoli na takové technické normy, které nic neřeší.“

Podle Eduarda Sohlicha by se mělo změnit financování zdravotnictví od základu. „A druhá záležitost, která se musí neprodleně udělat, změnit zdravotnické školství. Vychovávat více absolventů. A to je běh na dlouhou trať, protože to se projeví za 10 až 15 let.“

„Ale je to nezbytné a musí se to udělat okamžitě,“ zdůraznil v Ranním interview Radiožurnálu předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich.

Platy v zahraničí jsou velkým lákadlem

„Hlavním důvodem, proč lékaři odcházejí, jsou peníze. Pokud v Německu nebo Rakousku dostanou za stejnou práci čtyř až pěti násobek než u nás – a o naše zdravotníky, lékaře i zdravotní sestry je v těchto zemích extrémní zájem – tak to lákadlo je skutečně příliš vysoké,“ zdůraznil Milan Kubek, prezident České lékařské komory.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obavy ze zdlouhavosti schvalování změny v parlamentu projevil zdůraznil Milan Kubek, prezident České lékařské komory

Stávající systém považuje vůči mladým lékařům za nepřátelský. „Nutí je trávit měsíce, někdy i roky ve fakultních nemocnicích, kde slouží jako levná pracovní síla.“

Navrhovanou změnu přesto vítá, zejména zjednodušení vzdělávání sester, které by už - stejně jako dříve - nemusely mít vysokou školu.

„Zdravotnictví potřebuje sestry, které budou pomáhat lékařům a především se starat o pacienty,“ poznamenal prezident České lékařské komory Milan Kubek.

ČRo, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme