Zprávy → Politika a společnost13. září  2016 v 13:56  

Zemanová si pořídila revolver a teď pořádá střelecké soutěže. Bude jich víc, slibuje Ovčáček

Ivana Zemanová a dalších 8 účastnic soutěže ‚Bezpečnost v rukách žen‘, kterou prezidentova žena pořádala - Foto:  Zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

Ivana Zemanová a dalších 8 účastnic soutěže ‚Bezpečnost v rukách žen‘, kterou prezidentova žena pořádalaFoto:  Zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

Nedlouho poté, co prezident Miloš Zeman vyzval Čechy k ozbrojení proti terorismu, hradní aparát zveřejnil fotku jeho ženy stojící s úsměvem před raketami ve vojenském parku. Fotografie byla pořízena během střelecké soutěže Bezpečnost v rukách žen, kterou Ivana Zemanová pořádala.

„Soutěž se paní Zemanová rozhodla uspořádat s cílem podpořit ženy v armádě i ostatních bezpečnostních složkách státu,“ řekl Zpravodajskému webu Českého rozhlasu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček a doplnil: 

„Soutěže se zúčastnily členky Armády České republiky, paní Zemanová, starostka Prahy 2 paní Jana Černochová nebo pražská zastupitelka Alexandra Udženija.“ 

„Dlouhodobým cílem paní Zemanové je podpora žen v Armádě České republiky, to znamená, že lze očekávat další akce podobného typu,“ dodal Ovčáček. 

Připomněl také, že první dáma navštívila příslušnice české armády v Afghánistánu, kde bojují s terorismem. 

Soutěž Bezpečnost v rukách žen proběhla v pondělí v Areálu Tankodromu Milovice. Majitel areálu si akci pochvaloval. 

„Byla to moc hezká akce, střílelo víc než 15 dam. Byly to dámy, které jsou nějakým způsobem ve vztahu k paní Zemanové nebo tam měla družstvo zbrojovka, parlament a armáda. Soutěžilo se v jednotlivcích i družstvech,“ popsal majitel Vratislav Veselý. 

Při otázkách na detaily akce Zpravodajský web Českého rozhlasu odkázal na Jiřího Ovčáčka. 

První informace o soutěži se spolu s fotografiemi účastnic v maskáčích, jak drží diplomy s obrázky zbraní a mají medaile na krku, objevily právě na twitterovém účtu prezidentova mluvčího. 

Ondřej Ditrych, politolog z Fakulty sociálních věd UK podotknul, že pořádání střelecké soutěže samo o sobě jistě není odsouzeníhodné, byť je spojení s deklarovaným cílem, tedy podporou žen v bezpečnostních složkách, nejasné. 

„Problém je v tom, že aktivitám první dámy v oblasti zbraní propůjčil jednou provždy význam prezident tím, že je spojil s (marginálním) rizikem teroristických útoků na českém území,“ zdůraznil. 

„Výzvy k oplocení země, ozbrojení obyvatelstva a odvozeně i podobné, třeba i dobře myšlené aktivity, jenom podněcují ve společnosti stav kolektivní paranoi, ze kterého mohou těžit nanejvýš populističtí politici,“ dodal Ditrych. 

Autor:  Dominika Píhová  (dp)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace