Zemřela sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská. Bojovala s těžkou nemocí

Věra Čáslavská ve filmu Věra 68 - Foto: oficiální Facebook Věra 68

Věra Čáslavská ve filmu Věra 68Foto: oficiální Facebook Věra 68

Ve věku 74 let zemřela v úterý večer bývalá československá sportovní gymnastka Věra Čáslavská. Zprávu, kterou jako první zveřejnil na svém facebookovém profilu spisovatel Pavel Kosatík, potvrdila Českému rozhlasu režisérka Olga Sommerová. Čáslavská bojovala s rakovinou slinivky.

Loni v květnu podstoupila Věra Čáslavská náročnou operaci, po níž absolvovala chemoterapie.  

Kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu nemohla letos odcestovat na olympijské hry do brazilského Ria de Janeira. 

Sama Čáslavská se stala nejúspěšnější československou olympioničkou v historii. Ve sportovní gymnastice získala tři zlaté medaile na olympijských hrách v Tokiu 1964 a čtyři v Mexico City 1968. Pod pěti kruhy byla také čtyřikrát stříbrná a čtyřikrát vyhrála mistrovství světa. 

V posledních měsících bojovala s rakovinou slinivky. Zemřela ve věku 74 let v úterý 30. srpna 2016 večer. Jako první o tom na svém facebookovém profilu informoval novinář a spisovatel Pavel Kosatík, jenž o Čáslavské napsal knihu Život na Olympu. 

Čtěte také: Skvělé sportovní výkony, pevný občanský postoj. Taková byla Věra Čáslavská

Českému rozhlasu zprávu posléze potvrdila režisérka Olga Sommerová, která o jedenáctinásobné mistryni Evropy natočila celovečerní dokument Věra 68. „Je to pro mě hrozně těžká zpráva, ztratila jsem velkou přítelkyni. Myslím, že Věra byla jednou z největších Češek, které jsme kdy v historii měli,“ řekla Sommerová ve vysílání Radiožurnálu. 

V srpnu 1968 se Čáslavská podpisem manifestu Dva tisíce slov postavila proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa a byla vyloučena z řad tělovýchovné organizace. Věnovala se trénování, po sametové revoluci předsedala národnímu olympijskému výboru. V letech 1995 až 2001 byla také členkou Mezinárodního olympijského výboru. 

Další podrobnosti připravujeme. 

Věra Čáslavská - medaile - Foto:  Český rozhlas

Autor:  Radek Šamša

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace