Zprávy → Politika a společnost11. září  2016 v 20:00  

Žena zjistila, že jí byt nepatří. Původní majitelka byla prý nesvéprávná

Původní majitelka před svou smrtí darovala byt ošetřovatelce Vendule Novotné, ta ho prodala (ilustrační foto) - Foto: Hana Mikulincová

Původní majitelka před svou smrtí darovala byt ošetřovatelce Vendule Novotné, ta ho prodala (ilustrační foto)Foto: Hana Mikulincová

Když je někdo zapsaný v katastru jako majitel, ještě to nemusí být pravda. Reportéři Černých ovcí objevili případ ženy, která si koupila byt. Po nějakém čase jí ale začalo hrozit vystěhování, protože byt patří někomu jinému.

Dědicové původní majitelky totiž zpochybnili to, že jim ho neodkázala, a tak se obrátili na soud. Ten jim dal za pravdu. „Měli by žalovat tu paní, která mi to prodala a ne mě,“ říká Věra Kozánková. V roce 2009 původně sháněla byt v Chebu pro sebe a svého syna. 

V té době narazila na zajímavý inzerát. Byt stál 550 tisíc korun. Jeho prodávající Vendula Novotná byla v katastru uvedena jako majitelka. Právě to ale u soudu napadli dědicové té předchozí. 

Novotná se k bytu původně dostala tím způsobem, že se jako ošetřovatelka na interně starala o jeho předchozí majitelku. Poté ji začala i navštěvovat na oddělení LDM. 

 

Soud dal dědicům za pravdu, a tak Věra Kozánková čelí vystěhování. S odvoláním neuspěla.

Vložit na svůj web

„Po pár návštěvách se mi ta babička chtěla odměnit za to, že za ní chodím,“ vysvětluje Novotná. Původní majitelka se proto rozhodla jí byt darovat. Darovací smlouva byla mezi oběma ženami uzavřena v srpnu 2009. Zhruba měsíc poté původní majitelka zemřela a Novotná následně byt prodala. 

„Po dvou měsících se mi ozvala rodina majitelky. Přišli na to, že babička zemřela a byt jsem dostala já. Podali na mě trestní oznámení a obvinili mě, že jsem je okradla,“ popisuje Nováková. 

Majitelka byla prý nesvéprávná 

Zdůvodnili to tím, že dřívější majitelka byla při darování smlouvy nesvéprávná. Soud jim vyhověl a Kozánková se musí vystěhovat. S odvoláním neuspěla a nepomohl jí ani Ústavní soud. Nezbývá jí nic jiného, než žalovat prodávající Novotnou. 

„Co se týče té žaloby o navrácení kupní ceny, tak myslím, že paní Kozánková bude úspěšná,“ říká víceprezident Asociace realitních kanceláří České republiky Miroslav Duda. 

Autor:  Martin Karlík  (mkk)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace