Změna výpočtu ceny elektřiny se bude týkat hlavně domácností s velkými jističi a malou spotřebou

Nově by více za elektřinu mohli platit například ti, kteří využívají elektřinu jen občas. Třeba chataři a chalupáři (ilustrační foto) - Foto: CC0 Public domain,  pixabay.com

Nově by více za elektřinu mohli platit například ti, kteří využívají elektřinu jen občas. Třeba chataři a chalupáři (ilustrační foto)Foto: CC0 Public domain, pixabay.com

Každý člověk může ovlivnit, kolik zaplatí příští rok za elektřinu. Stačí, aby použil internetovou kalkulačku, kterou dnes na svých webových stránkách zveřejnil Energetický regulační úřad (ERÚ). Snadno si tak spočítá, jak by se mu mohl změnit konečný účet za energii. Vyšší by ho mohli mít chalupáři a ti, kdo mají velký jistič a přitom nízkou spotřebu.

Protože to tak má hodně lidí i podniků, musí přenosová síť udržovat zbytečně velké rezervní kapacity a má vysoké náklady.  

Ty pak v distribuční části ceny platí všichni. I ti, kdo mají rozumně nastavené jističe. Proto Energetický regulační úřad připravil změnu tarifního systému. 

„To znamená, že se systém změnil tak, aby lidé platili za to, co požadují po síti. Když chtějí po síti možnost 24 hodin denně svítit a mají na to nějakou velikost jističe, aby si k tomu mohli uvařit a podobně, musí jim síť držet nějakou kapacitu. A za tu platí,“ popisuje mluvčí ERÚ Jiří Chvojka. 

 

Složení ceny za elektřinu se změní. Větší váhu bude mít v příštím roce velikost jističe, menší pak spotřebovaná energie. Více analytik J&T Milan Šnobr

Vložit na svůj web

Kdo bude chtít ušetřit, měl by velikost jističe přizpůsobit své spotřebě, tedy ho vyměnit. „Musí se dohodnout s revizním technikem, který to schválí, a následně se podá žádost na distribuční společnost prostřednictvím svého dodavatele elektřiny,“ říká jednatel poradenské společnosti ENA Jiří Gavor. 

Kalkulačku, na které si lidé mohou spočítat příští vývoj cen podle velikosti své spotřeby a jističe, spustil dnes Energetický regulační úřad. Slibuje, že se bude zabývat každým návrhem na změnu. 

Související weby

Kalkulačka ERÚ

Autor:  Jitka Hanžlová  (jhn)

Nové články v rubrice

Tipy

« »
Mobilní aplikace Zprávy ČRo - Foto: Michal Jindra

Číst nás můžete

i když nejste u počítače

 
Program ČRo Sport - Foto: Michal Jindra

Program streamu ČRo Sport

Na webu vysíláme přímé přenosy

 

Doprava

  Od 25.7.2016 01:30 do 03:30; v ulici Vašíčkova v obci Kladno; požár domu; neprůjezdná komunikace; požár domu, na místě zasahují všechny složky IZS
  Od 25.7.2016 01:10 do 03:10; na silnici 31534 u obce Nemile okres Šumperk; nehoda; zvěř na vozovce; cyklisté na vozovce; havárie cyklisty po střetu se zvěří, se zraněním osoby. Na místě PČR.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace