Zprávy → Příroda5. června  2012 v 17:26  

Kůrovec trápí šumavské lesy oproti loňsku mnohem méně

Dřevorubec v Národním parku Šumava - ilustr. foto - Foto: Filip Jandourek

Dřevorubec v Národním parku Šumava - ilustr. fotoFoto: Filip Jandourek

Kůrovcem napadených stromů v Šumavském národním parku je letos výrazně méně než loni. Jejich jen 15 tisíc oproti loňským 50 tisícům. Nejhorší je momentálně situace v západní části Šumavy, kde je vysoké zastoupení smrku.

Stejně jako v loňském roce použije Správa národního parku v lesích i ekologicky šetrný způsob asanace, tedy odkorňování napadených stromů nastojato, dodává mluvčí parku Pavel Pechoušek: 

„V lesích, o které se stará správa Národního parku Šumava, je letos o více než dvě třetiny méně kůrovcem napadených stromů, než tomu bylo v loňském roce. Jedná se o oblasti, kde správa parku aktivně proti kůrovci zasahuje.“  

„K této dobré bilanci nám pomohl především včasný a efektivní loňský asanační postup v lese. A také použití obranných zařízení. Například ve formě trojnožek, lapáků a moderních insekticidních sítí, které jsou ekologicky nejšetrnější,“ poznamenal Pechoušek. 


Zvětšit mapu
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace