Zprávy → Příroda22. července  2012 v 11:36  

Klisny koně Převalského z pražské zoo už vyběhly do mongolské stepi

Koně vyběhli z transportních boxů uprostřed noci. Na snímku je klisna Greta - Foto: Jaroslav Šimek

Koně vyběhli z transportních boxů uprostřed noci. Na snímku je klisna GretaFoto: Jaroslav Šimek

Klisny koně Převalského z pražské zoologické zahrady zvládly dobře náročný transport v přepravních bednách do Mongolska. Nyní se nacházejí v aklimatizační oboře v mongolském národním parku.

Jak Radiožurnálu přímo z Mongolska potvrdil ředitel zoo Miroslav Bobek, klisny se do přírody dostaly hned, jak to bylo možné: 

„Aby v těch transportních boxech byly klisny co nejkratší dobu, tak jsme je nakonec vypustili ve tři hodiny ráno místního času. Všechny vyšly z těch beden v pořádku, takže transport byl završen úspěšně.“ 

„Naposledy jsem klisny viděl v pátek, kdy už byly odpočaté a pohybovaly se po výběhu svěže. Samozřejmě to pro ně bylo únavné, z beden vycházely váhavěji než ty koně loni, snášely to nějak jinak, ale daly se velmi rychle dohromady,“ dodává Bobek. 

Po přistání v Bulganu na nezpevněné ranveji chovatelé přeložili koně na korby ruských UVAZů, které je po nerovných cestách vezly 200 kilometrů.  

 

Ředitel pražské zoologické zahrady Pavel Bobek v rozhovoru pro Radiožurnál

Vložit na svůj web

„Tentokrát jsme klisny přepravovali do jiné oblasti než minulý rok, do národního parku Gobi B, čili i místo přistání bylo jiné. Po přistání následovala přeprava pozemní, tentokrát podstatně kratší než loni, takže trvala i podstatě kratší dobu, byť se nám samozřejmě opět nevyhnuly závady na ruských autech, která se v Mongolsku používají,“ vyvětluje ředitel pražské zoo. 

Čtyři klisny se na dlouhou cestu připravovaly už měsíc předem v Dolním Dobřejově na Benešovsku, prošly také lékařskými testy. Veterinář jim těsně před letem podal speciální feromonový roztok, který koně udržel v klidu, a tedy i při životě. Stres je totiž může zabít.  

Pro koně byla po dobu letu zajištěna potrava v podobě sena a mrkve, pravou zaslouženou odměnou za leteckou statečnost však je klisnám poušť Gobi, která je původním areálem výskytu posledního divoce žijícího druhu koně na světě.  

Podobný transport, by podle Pavla Bobka, mohl na další koně Převalského čekat už příští rok. 

„My bychom v tom chtěli pokračovat a zase za rok dopravit pravděpodobně do Gobi B další čtyři koně." 

Autor:  Lucie Husárová  (luh), Lucie Maňourová, Petr Medek  (pem), Alžběta Havlová  (aha), Maňourová Anna
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace