Zprávy → Příroda8. srpna  2016 v 12:47  

Chorvatské olivovníky napadá jihoamerická mšice. Úroda je ohrožena

Chorvatské olivovníky jsou ohroženy jihoamerickou mšicí (ilustrační foto) - Foto: Martin Dorazín

Chorvatské olivovníky jsou ohroženy jihoamerickou mšicí (ilustrační foto)Foto: Martin Dorazín

Chorvatské olivovníky ohrožuje nebezpečný druh mšice. Poprvé si jí všimli před dvěma lety na ostrově Brač. Úroda tehdy ale kvůli špatnému počasí nebyla valná, a tak se rozsah řádění nového škůdce naplno projevil teprve při loňské sklizni. Nejen Chorvaté teď usilovně hledají látku, která by olivovníky před mšicemi ochránila.

Podle výzkumníků z chorvatského Úřadu pro ochranu rostlin se mšice Lindigaspis rossi mohla do Chorvatska dostat z jižní Ameriky. Vodítkem pro tuto domněnku bylo zjištění, že poblíž prvních nakažených stromů byl vysázený poměrně velký počet palem dovezených z Argentiny, které byly také silně napadené. 

L. rossi, jak se těmto mšicím také zkráceně říká, ale nejsou ve Středomoří úplně neznámé. Potýkají se s nimi i pěstitelé oliv ve Španělsku, Portugalsku nebo Itálii. A třeba v Jižní Africe zase působí velké škody na citrusových plodech, na Novém Zélandu a ve Spojených státech ohrožuje úrodu jablek a hrušek. 

O ekologii L. rossi zatím není mnoho informací. To, s jakou intenzitou napadá olivovníky, ale jasně ukazuje, že biologický potenciál druhu je obrovský. Pěstitelé oliv samozřejmě mají zkušenosti i s jinými druhy mšic, jenže ty většinou nenapadají plody, takže jim zase tolik neškodí. 

V případě nového škůdce zatím chybí testy, které by určily, jakou chemickou látkou by se dal zlikvidovat. 

Chorvatský Úřad pro ochranu rostlin už samozřejmě testování zahájil a nějaké účinné insekticidy proti mšicím našel. Vědci ale ještě musí určit, v jakém vývojovém stádiu mšic budou nejúčinnější a jestli se ta která chemikálie vůbec z ekologických důvodů bude moci použít. 

Úřad proto zatím radí pěstitelům, aby se o své olivové háje především správně starali. Olivovníky mají náležitě prořezávat a v letních měsících je ošetřovat minerálními oleji, které stromy chrání před obvyklými škůdci. 

Jak píše list Slobodna Dalmacija, ekonomické dopady řádění L. rossi mohou být obrovské. Problém je hlavně v tom, že škůdce napadá listy olivovníků stejně jako jejich plody. Je prý sporné, do jaké míry lze napadené olivy použít k výrobě olivového oleje. Je ale naprosto jisté, že se takto poškozené plody nebudou moci konzervovat, respektive nakládat. Olivy pro tyto účely totiž musí být naprosto netknuté a zdravé. 

Autor:  Tea Parkanová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace