Zprávy → Příroda21. srpna  2016 v 06:00  

Hryzec je v Británii ohrožený druh, tamní ekologové se snaží o jeho návrat do přírody

Hryzec vodní - Foto:  Peter Trimming, Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Hryzec vodníFoto:  Peter Trimming, Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Mezi nejohroženější britské savce paradoxně patří hlodavec, kterého lze jinde v Evropě najít běžně. Hryzec vodní, považovaný za největšího středoevropského hraboše, obývá pobřeží říček, řek, jezer a rybníků. Ekologové ve Spojeném království se druh snaží zachránit tím, že ho znovu vysazují do přírody. Stovka hryzců vodních se zabydluje ve svém novém domově právě v těchto dnech.

„Hryzci dřív obývali většinu britských vodních toků, jenže v posledních 40 letech zmizelo možná až 95 procent jejich populací. Dnes se vyskytují jen v několika malých lokalitách,“ popsal pro BBC Alastair Driver z Britské agentury pro životní prostředí. 

Hryzec se ve Spojeném království stal obětí industrializace, intenzivního zemědělství či znečištění životního prostředí. A uškodilo mu také zavlečení nového predátora. 

 

Britští ekologové se snaží o návrat hryzce vodního do přírody. Natáčela o tom Tea Parkanová

Vložit na svůj web

„Není pochyb o tom, že za jejich vymíráním je několik faktorů. Přišli o svá přirozená stanoviště a do volné přírody se dostal norek,“ podotkl Driver. 

Konkrétně se jedná o norka amerického, tedy druh, který Britové chovali na kožešinových farmách. 

Aby se podařilo hryzce v Británii zachránit, je podle ekologů potřeba dostat populace norků amerických pod kontrolu. To je však obtížné, protože tento živočich nezpůsobuje žádné ekonomické škody například zemědělcům, a málokdo si ho proto všímá. 

Ekolog Mark Robinson věří, že se situace s hryzcem nakonec obrátí – jak se to už ostatně podařilo v Cornwallu. „Máme tu spoustu lidí, kteří na tom problému tvrdě pracují a chtějí se postarat o to, že tu hryzci nevymřou,“ uvedl Robinson. 

Organizace National Trust, která se zabývá ochranou britských památek a přírody, tentokrát vypustila asi stovku v zajetí odchovaných hryzců vodních u jezera Malham v Yorkshiru. 

Okolí ledovcového jezera je jedinečné svou faunou i florou, hryzci tam kdysi žili a norka amerického tam už nikdo dlouhá léta nepozoroval. 

Ekologové doufají, že už za pár dní si hlodavci začnou hrabat své nory. Jejich působení prý umožní rozšíření vzácných druhů rostlin. A samotní hryzci se stanou součástí potravního řetězce tím, že rozšíří jídelníček sovy pálené nebo vydry říční. 

Autor:  Tea Parkanová,  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace