Zprávy → Příroda2. února  2016 v 17:13  

Jaro přijde už brzy, předpověděl svišť Phil. Po vylezení z nory neviděl svůj stín

Podle sviště Phila už zima nebude trvat dlouho - Foto:  Alessandro M., licence Creative Commons Atribution-NonCommecial-NoDerivs 2.0 Generic

Podle sviště Phila už zima nebude trvat dlouhoFoto:  Alessandro M., licence Creative Commons Atribution-NonCommecial-NoDerivs 2.0 Generic

Podle pensylvánského sviště Phila už brzy přijde jaro. Zvíře počasí předpovídá od roku 1887. Od zahájení tradice se mu zatím podařilo sladit svůj odhad s meteorologickou předpovědí jen sedmnáctkrát. Přesto se těší velké popularitě a slavnostního rituálu se v americkém městečku Punxsutawney každoročně účastní několik tisíc lidí.

Ke sviští noře na Gobblerově kopci se pravidelně upírají i pohledy milionů televizních diváků po celých Spojených státech.  

Postup Philova „věštění“ je jednoduchý. Když je na Hromnice zataženo a svišť nevidí svůj stín, bude zbytek zimy mírný a jaro přijde brzy. Pokud je naopak slunečno, zima potrvá dalších šest týdnů.  

Rituál probíhá za asistence seriózních pánů v dobových oblecích s vysokými cylindry. Počasí svišť Phil předpovídal poprvé v roce 1887 a během své kariéry získal status celebrity. 

Zatykač za chybnou předpověd 

Když před třemi lety zasáhla Colorado sněhová vánice, která zavřela dálnice a zrušila stovky letů, vydal prokurátor na zvíře zatykač a žádal trest smrti. O Philově obvinění tehdy informovala i celostátní americká média. 

Svišť měl klíčovou úlohu i ve filmu z roku 1993, který se v českém překladu jmenuje Na Hromnice o den více. Jeho důležitost nesnižuje ani fakt, že je na plátně více k vidění herec Bill Murray. 

Sviští klub z Punxsutawney veřejnost neustále přesvědčuje, že od roku 1887 předpovídá stále tentýž Phil, ačkoli se svišť průměrně dožívá 6-8 let. Phil má ovšem každé léto vypít kouzelný punč, který mu život prodlouží vždy o sedm let.  

Punč je pro něj zřejmě citlivou záležitostí, za prohibice prý pohrozil, že pokud mu nedají napít, potrvá zima celých 60 týdnů.  

Autor:  Lenka Davidová, Jaromír Marek  (jma)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace