Zprávy → Příroda2. září  2016 v 09:13  

Láska někdy bývá krutá. Na farmě ve Vítkově se do páva zamilovala krůta

Neobvyklý pár na vítkovské farmě - krůta a páv - Foto: Ivana Bernáthová

Neobvyklý pár na vítkovské farmě - krůta a pávFoto: Ivana Bernáthová

Lásku jako z červené knihovny prožívá na farmě ve Vítkově na Liberecku neobvyklý pár. Páv korunkatý, kterého spíš potkáte v zámeckých zahradách, a domácí krůta. A jak to někdy u velkých lovestory bývá, oba opeřenci se do sebe zamilovali na první pohled.

Páv překvapil při ranním krmení drůbeže majitelku vítkovské farmy Alenu Štokovou. Domnívá se, že ho napoprvé přilákaly misky plné zrní, šrotu a dalších dobrot, které má domácí drůbež ráda. Pak se ale skamarádil s jejich chovnou krůtou a už se od ní nehnul. 

„Přišel za krůtou, takže má nejhezčí krasavici. Akorát, že krůta snáší. Nevím, jestli to budou krůťata, nebo pávi s modrými brky. Páv se tady má jako na zámku. Připadám si jak Irenka, páva už mám, bazén taky, Bohuša na gauči. Takže až zítra půjdu krmit, doufám, že tady bude ještě pštros,“ říká s odkazem na film Dědictví aneb Kurvahošigutntág Alena Štoková. 

Pávokrůťata se nejspíš nevylíhnou 

Láska hrdého páva, který je národním ptákem Indie, a domácí krůty, tedy domestikovaného amerického krocana divokého, by následky mít neměla. 

 

Reportáž o neobvyklém páru na farmě ve Vítkově na Liberecku. Páv se tam zamiloval do krůty

Vložit na svůj web

„Jsem přesvědčený, že mezi pávem a krůtou by žádná pávokrůťata vzniknout neměla,“ domnívá se veterinář a ředitel liberecké zoo David Nejedlo. 

„K mezidruhovému křížení dochází poměrně zřídka, jsou známá křížení mezi oslem a koněm, vznikne buď mula, nebo mezek. Některá zvířata jsou si geneticky velmi blízká, řekněme 98 procent. Tři procenta rozdílu jsou mezi primáty, opicemi a člověkem. Mezi druhy kachen je příbuznost tak strašlivě blízká, že k tomu dojít může,“ vysvětluje Nejedlo a dodává: 

„Páv a krůta už jsou svým vývojem natolik rozdílné a vzdálené druhy, že nepředpokládám, že by k tomu mělo dojít. Je to natolik geneticky nekompatibilní, že z toho mládě nezvniká.“ 

Vysezení vajec trvá krůtě 30 dní. Paní Štoková je i přes ujištění veterináře, že by byla případná pávokrůťata na Nobelovu cenu, stejně na vzhled potomků své krůty domácí hodně zvědavá. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace