Zprávy → Příroda14. září  2016 v 19:16  

Lední medvědi na několik dní ‘uvěznili‘ ruskou posádku arktické stanice, zahnal je až vrtulník

Medvěd lední (Ursus maritimus) - Foto: Steve Amstrup, Public domain

Medvěd lední (Ursus maritimus)Foto: Steve Amstrup, Public domain

Až vrtulník odehnal smečku ledních medvědů od ruské polární meteorologické stanice na ostrově Trojnoj v Karském moři. Medvědi se usadili kolem příbytku meteorologů, rozbili okna skladiště a zabili hlídacího psa. Pětičlenné osazenstvo stanice nemohlo vycházet ven.

Stanici ‘obklíčilo‘ sedm dospělých medvědích samic s mláďaty a v okolí objektu i nocovali. Poplašná munice brzy meteorologům došla a jednoho ze dvou psů, vycvičených k odhánění medvědů, šelmy zabily. 

Perspektiva nebyla dobrá - podle ruských zoologů by medvědice bez razantního lidského zásahu od stanice odešly až na přelomu října a listopadu, kdy se kolem ostrova vytvoří led a zvířata se vydají hledat potravu. 

„Museli jsme zastavit i některé z meteorologických pozorování,“ řekl Vadim Plotnikov, šéf meteorologické stanice. 

Do věci se vložili ministr přírodních zdrojů a životního prostředí Sergej Donskoj a šéf ruské meteorologické služby Alexandr Frolov. Na jejich pokyn se do oblasti vypravila výzkumná loď Akademik Trešnikov, z její paluby pak odstartoval vrtulník, jehož hluk nakonec na medvědy platil. 

Meteorologům navíc záchranáři doplnili zásoby hlukových granátů a světlic a také přivezli několik psů. 

List Guardian napsal, že mu vedoucí státní monitorovací sítě Sevgidromet, která stanici provozuje, řekl, že chování medvědů souvisí se snížením množství mořského ledu. Když ledy rychle ustoupily, medvědi podle něj zůstali ‘uvězněni‘ na ostrově Trojnoj, kde není žádná potrava. „A tak přišli na stanici,“ řekl mluvčí. 

Lední medvědi byli zařazení na mezinárodní i ruský národní seznam ohrožených druhů. V Rusku je jejich lov zakázán od roku 1957. 

Autor:   ČTK,  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace