Zprávy → Příroda31. července  2012 v 16:40  

Listnaté stromy možná nahradí část borovic zničených požárem v Moravské Sahaře

Hasiči bojovali s lesním požárem u Bzence na Hodonínsku několik dní - Foto:  ČTK

Hasiči bojovali s lesním požárem u Bzence na Hodonínsku několik dníFoto:  ČTK

Odborníci se radí, jak co nejlépe obnovit lesní porost v Moravské Sahaře na Bzenecku nedaleko Hodonína. Oblast se stále vzpamatovává z největšího požáru v Česku za uplynulých 15 let. Na konci května tam shořelo na 160 hektarů lesa, celková škoda dosahuje 30 milionů korun.

Obnova v oblasti bzenecké doubravy začne letos na podzim. Lesy České republiky, které jsou majitelem porostu, už vypsaly tendr na vytěžení zničeného dřeva. Lesníci potom vysadí mladé borovice, které se v tamní suché půdě nejlépe ujímají. 

„Před několika sty lety došlo k totálnímu odlesnění a k následným negativním jevům, které byly po úsilí generací lesníků završeny úspěchem v podobě opakovaného zalesnění,“ popisuje vedoucí jihomoravského pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny Stanislav Koukal. 

 

Hostem Ozvěn dne byl Stanislav Koukal z Agentury ochrany přírody a krajiny

Vložit na svůj web

Území má na české poměry extrémní podmínky, je tam mimořádně teplé a suché podnebí, půda je písčitá a někde písky dosahují mocnosti až desítek metrů. 

Dlouhou dobu se proto nedařilo území vůbec zalesnit, v extrémních podmínkách se osvědčila až borovice. Nyní ale experti zvažují, že by do lesů při obnově doplnili i listnaté dřeviny. 

„Celé území zasažené požárem má rozlohu 160 hektarů. Není ideální způsob, aby obnova spočívala v tom, že tu bude stejnověká monokultura borovice,“ vysvětluje Koukal. Listnatý les je podle něj méně náchylný ke korunovému požáru. 

„Je to území, které je velmi cenné z hlediska ochrany přírody. Je potřeba volit takový způsob uspořádání, jenž do budoucna co nejvíce omezí dopady případných dalších požárů, které jsou v této oblasti velmi časté a v podstatě je jisté, že tu k požárům bude docházet i nadále,“ dodává vedoucí jihomoravského pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny. 

Ochranáři také žádají, aby zůstalo pět až deset hektarů v centru oblasti ladem a dostalo šanci k přirozené obnově. Tento postup se podle Koukala osvědčil i jinde v Evropě. 

Hasiči dohašují lesní požár u Bzence - Foto:  ČTK

Hasiči dohašují lesní požár u BzenceFoto:  ČTK

Bzenecká radnice naopak chce, aby se v lese vysadily opět převážně borovice. Ošetřování listnatých stromů je prý velmi složité a nákladné. 

„Možná sem tam do toho vložit nějaký listnatý strom. Ale ti, kteří hovoří o listnatých stromech, nechápou, že jenom zasazení listnatého stromu a to, aby vzešel, potřebuje daleko víc vody než borovice. Za druhé, každé čtyři roky dojde k náletu chroustů,“ upozorňuje starosta Bzence Pavel Čejka. 

Lesy České republiky nemusí brát připomínky ochranářů v potaz, slibují ale, že k nim budou přihlížet. 

Lesy v Moravské Sahaře vzplály koncem letošního května. Zásah komplikoval obtížný písčitý terén a vítr, který plameny opakovaně rozfoukával. Hašení trvalo několik dní, hasiči také museli prolít vodou půdu a kořeny, aby se oheň dál nešířil.  

Na místě se vystřídalo přes 200 jednotek hasičů včetně kolegů ze Slovenska, na pomoc přiletěly i vrtulníky a letadla. Hasičům pomáhala také dvě velkokapacitní čerpadla, která přiváděla vodu ze čtyři kilometry vzdálené řeky Moravy. Na hašení bylo spotřebováno zhruba 21 milionů litrů vody.  

Autor:  Veronika Sedláčková  (ves), Mirko Kašpar, Pavla  Gajdošíková,  krw
Pořad: Ozvěny dne  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 12:10 a 18:10  |  Délka pořadu: 20 a 50 minut – vysíláno do prosince 2012  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace