Mladík vykupuje slepice z velkochovu, brání tak jejich cestě z klece na jatka

Ondřej Pokorný ze Sasova na Vysočině má netradičního koníčka. Vykupuje slepice z velkochovu. A pak je lidem nabízí k adopci. Část nosnic si chce nechat doma na zahradě a prodávat vajíčka. K výkupu se rozhodl proto, že se mu nelíbí podmínky, ve kterých slepice ve velkochovech žijí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

slepice

slepice | Foto: Fotobanka stock.xchng

„První moment, kdy jsem je vyndal, tak slepičky půl hodiny stály na místě a zkoumaly, co to je zem, seno, sláma,“ popisuje Ondřej Pokorný.

„Teď si hrají, mají radost. Když jsem slepičky přivezl, tak měly úplně bílé hřebínky, teď jim začínají červenat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Pokorný ze Sasova zachraňuje slepice z velkochovů. O důvody se zajímala Kristina Lamperová

Ondřej má ve svém skleníku a kurníku 400 slepic. „Ve velkochovu vyřazují dvakrát do roka. Chtěl bych tam vyrazit ještě v srpnu a zachránit další slepičky.“

Ve velkochovu u Hradce Králové si objednal 800 slepic. Lidem je pak nabízí za symbolickou cenu, aby se zaplatil benzin a krmivo. Ondřej říká, že není jediný kdo slepice, které mají jít na jatka, zachraňuje.

„Zhruba 15 tisíc jich chtěli vyřazovat. Z toho, myslím, že 5 tisíc jich lidé zachránili. A 10 tisíc šlo, bohužel, na jatka.“

O slepice je ale k Ondřejově radosti velký zájem. Nový domov našli v Poděbradech, v Chebu a na několika místech po celé Vysočině.

„V úterý jsem je rozvážel po republice a slepičky si berou třeba po třiceti a mají pro ně veliký pozemek.“

A jak dlouho se bude drůbež dostávat do formy? „Zhruba měsíc. Když budou na trávě na sluníčku, tak budou k nerozeznání,“ odpovídá Ondřej.

Slepice v klecích | Foto: Jiřina Mužíková

Chovný pták versus domácí mazlíček

Vedení velkochovu u Hradce Králové nechtělo situaci komentovat. Podle ředitele agrární komory na Třebíčsku, Karla Coufala, se ale podmínky slepic ve velkochovech zlepšují.

Lidé by si podle něj měli uvědomit, že slepice je zvíře chované pro vajíčka - ne jako domácí mazlíček.

„Evropská unie nařídila o několik centimetrů zvětšit klece, případně tam udělat nějaké technické úpravy, aby ty slepice nestály jen na roštech.“

„V mém případě ten pohled je celkem jasný. Kdyby nebyly velkochovy, tak v žádném případě nemůžou slepice z drobných chovů uživit celý národ,“ poznamenává Coufal.

Vejce - značení | Foto: Michal Jindra

Kristina Lamperová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme