Zprávy → Příroda6. prosince  2014 v 03:23  

Na Aljašce možná vznikne rezervace pro tuleně. Naftařům zkomplikuje těžbu ropy

Tuleň kroužkovaný - Foto: Wikimedia Commons

Tuleň kroužkovanýFoto: Wikimedia Commons

Lidská činnost a ubývající ledovce nepřipravují o životní prostor zdaleka jenom lední medvědy. Americká vláda chce na Aljašce začít více chránit také tuleně. Národní úřad pro oceán a atmosféru proto navrhl vytvoření největší světové rezervace pro tuleně kroužkovaného.

Běžný den tuleně kroužkovaného se skládá prakticky jen ze dvou věcí: lovu tresek a odpočívání na ledových krách. Jenže ledu rok co rok ubývá. Bez sněhu, ve kterém si staví svá hnízda, jsou tuleni v ohrožení. 

Pomoci by jim měla vládní chráněná oblast kolem západního a severního pobřeží Aljašky. Velká má být jako Francie a Německo dohromady a zasahovat má několik set kilometrů daleko na otevřené moře. 

 

Tuleni kroužkovaní možná dostanou vlastní rezervaci. Informace o tom přinesl Viktor Daněk

Vložit na svůj web

„Rádius tuleňů - mimo poměrně krátké období, kdy odchovávají mláďata - je poměrně značný. Takových 500 kilometrů od pobřeží je naprosto běžný operační prostor pro tato zvířata,“ vysvětluje profesor Ivan Horáček z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. 

Návrh federální vlády ale dělá vrásky lovcům ryb a hlavně těžařům ropy. Ve stejné oblasti leží i Prudhoe Bay, vůbec největší severoamerické ropné naleziště. Pokud by americká vláda skutečně kolem Aljašky chráněnou oblast vyhlásila, museli by naftaři těžit tak, aby nijak neměnili životní prostředí tuleňů. 

Ochránci přírody a vědci návrh vítají, stejně jako Ivan Horáček. 

„Každá taková ochranářská akce má svůj význam. Umožňuje nám bojovat proti tlaku hospodářského využívání příbřežních zón a ochránit společenstva, která jsou v zásadě nenahraditelná,“ říká Horáček. 

Vyhlášení chráněné oblasti se nijak nedotkne původního aljašského obyvatelstva, které tuleně loví pro svou vlastní obživu. Zatím ale není nic rozhodnuté. K chystanému návrhu se může americká veřejnost vyjádřit během tří měsíců. 

Autor:  Viktor Daněk

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace