Zprávy → Příroda6. srpna  2012 v 15:20  

Nadšenci usilují o návrat jeřábu sladkoplodého na Jesenicko

Jeřáb břek (ilustrační foto) - Foto: Rolf Schulte,  Wikipedia

Jeřáb břek (ilustrační foto)Foto: Rolf Schulte, Wikipedia

Na Jesenicko se vrátí stromy jeřábu sladkoplodého. Jde o 200 let starý druh jeřábu, vyšlechtěný právě na severu Olomoucka, který už ale téměř vyhynul. Místní nadšenci se rozhodli najít stromy, které přežily. A poslouží jim k tomu i GPS.

Na konci jejich úsilí bude nejen digitální mapa zachovaných jeřábů, ale také - a to především - nové aleje. Podle Bohumily Tinzové z občanského sdružení Eberesche se už nadšencům podařilo podchytit 18 jeřábů sladkoplodého ve stáří asi 40 až 70 let. 

Občanské sdružení se chce teď pokusit tento druh na Jesenicku znovu rozšířit. 

 

O návratu jeřábu sladkoplodého na Jesenicko mluvila v Odpoledním Radiožurnálu Bohumila Tinzová z občanského sdružení Eberesche

Vložit na svůj web

„Na jaře jsme roubovali z prvních dvou nalezených starých stromů, takže máme v současnosti asi 80 roubovanců sladkého jeřábu a chystáme výsadbu nejenom alejí, ale i do zahrad, v intravilánech obcí a měst, takže se budeme snažit jich naroubovat co nejvíce,“ uvedla Tinzová v Odpoledním Radiožurnálu. 

První alej podle ní vznikne tam, kde to všechno začalo – v Ostružné, kde chtějí vysázet asi padesát stromků při místní komunikaci směrem na Petříkov. Právě z těchto dvou obcí totiž pocházeli rolníci, kteří tento druh jeřábu vyšlechtili. 

„V letech 1805 až 1838 zjistili, že některé jeřabiny jsou sladčí, takže s tímto materiálem pracovali, až vyšlechtili tuto sladkoplodou odrůdu. Tu potom díky zdejšímu lesnímu správci Franzi Kretzlovi rozšířili v podstatě do celé Evropy, především do vysokohorských a velice chladných oblastí, třeba i Sibiře nebo severní Evropy.“ 

„To je právě specifikum jeřábu, protože je to vlastně jediný ovocný strom, kromě snad ptačí třešně, který rodí v tak vysokých nadmořských výškách, nad 700 metrů nad mořem,“ podotkla Tinzová, podle níž v minulosti plody jeřábu měly široké využití v kuchyni i domácí lékárně. 

„Jeřabinám se zde říkalo citróny severu. Mají vysoký obsah vitamínu C a používaly se jak v lékárnické podobě, jako sušené, čaje, tak se z nich vyráběly gely, marmelády v nejrůznějších kombinacích s dalším ovocem, likéry, používaly se jako brusinky či rozinky. Ta škála je velmi široká,“ zmínila možné využití plodů jeřábu sladkoplodého Bohumila Tinzová. 

Autor:  Lucie Husárová  (luh)
Pořad: Odpolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí – pátek 13:00  |  Délka pořadu: 9 hodin  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace