Zprávy → Příroda26. listopadu  2016 v 10:07  

Slavná washingtonská panda je po operaci střeva. Prognózy jsou příznivé

Panda na svůj oblíbený bambus nedá dopustit - Foto: Fotobanka Pixabay

Panda na svůj oblíbený bambus nedá dopustitFoto: Fotobanka Pixabay

Panda velká, hvězda washingtonské zoologické zahrady, se zotavuje po naléhavé operaci, při které ji chirurgové ze střev odstranili "zátku" v podobě nestráveného bambusu o velikosti citronu. Podle představitelů zoo je pacient - roční pandí mládě Bei Bei - ve stabilizovaném stavu a prognóza je velmi dobrá, uvedla dnes zpravodajská stanice BBC.

Chirurgický zákrok byl zapotřebí poté, co vyšetření na ultrazvuku odhalilo ucpání tenkého střeva. Bei Bei již dříve vykazoval příznaky žaludečních potíží a nevolnosti, spal více než normálně a nežral. 

Jsem nesmírně hrdý na náš tým ošetřovatelů, veterinářů a lékařských expertů, který zajistil rychlou reakci, prohlásil ředitel zoo Dennis Kelly. Prognóza je podle jeho slov velmi dobrá, ale celý tým bude pacienta nadále pečlivě sledovat. 

Čtěte také: Americké pandy po přesunu do Číny prožívají kulturní šok. Nerozumí chovatelům a nechutná jim chleba

Ještě v noci panda dostala vodu a později přejde na měkkou stravu, jako jsou sladké brambory a hrušky. Bei Bei se zotavuje odděleně od ostatních pand. Jejich pavilon je momentálně uzavřen, ale návštěvníci je mohou zahlédnout ve výběhu. 

Nejohroženější živočišný druh 

Panda velká patří mezi nejohroženější živočišné druhy. Jejich přirozeným domovem je několik horských hřebenů v centrální Číně. V současnosti jich podle dostupných informací ve volné přírodě žije kolem 1600, dalších asi 300 jich je v zajetí, převážně v Číně. Pro pandy je typická velmi nízká porodnost. Bei Bei se narodil loni 22. srpna poté, co těhotenství jeho matky Mei Xiang mohli zvědavci po celém světě sledovat prostřednictvím "pandí kamery". Mei Xiang porodila dvojčata, slabší mládě však krátce po porodu zahynulo. 

Čtěte také: Zemřela nejstarší panda chovaná v zajetí, v přepočtu na lidský věk se dožila více než sta let

Jméno Bei Bei, které by se dalo volně přeložit jako Zlatíčko či Drahoušek, vybraly první dámy USA a Číny, Michelle Obamová a Pcheng Li-jüan. 

Minulý měsíc pražská zoo ohlásila záměr vypsat architektonickou soutěž na expozici pro pandy velké, kterou hodlá zřídit na místě nynějšího objektu pro lední medvědy, pokud se ovšem zvířata z Číny podaří získat. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace