Zprávy → Příroda27. července  2012 v 19:06  

V pražské zoo se nešťastně oběsil gorilí sameček Tatu

Tatu čerstvě po narození - Foto: Zoo Praha

Tatu čerstvě po narozeníFoto: Zoo Praha

V pražské zoologické zahradě zavládl smutek. Zoo přišla o gorilího samečka Tatua. Podle všeho si hrál na lanech a zřejmě se do nich zamotal tak nešťastně, že se uškrtil. Vše se odehrálo během chvilky, kdy chovatelé pracovali v jiné části pavilonu.

V devět hodin chovatelka Gabriela Kopecká našla Kambu, jak drží Tatua zavěšeného na laně. Okamžitě zavolala ostatní chovatele a veterináře Romana Vodičku. Nejprve museli pomocí tlakové vody oddělit ostatní gorily; zejména Kamba odmítala od Tatua odejít. Tatu v tu dobu již nejevil známky života. 

„Stalo se tak během velmi krátké doby, že Tatu v jedné z ‚ložnic‘ rozpletl uzel na laně a jeden z pramenů si nešťastně obtočil kolem krku," vysvětlil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. 

Bezprostředně po jeho vyproštění začali pracovníci zoo s jeho resuscitací. Masáž srdce a dýchání z úst do úst však již bohužel byly zbytečné. 

 

O nehodě, k níž došlo v pražské zoo, mluvil v Ozvěnách dne kurátor chovu savců Pavel Brandl

Vložit na svůj web

„Nehoda, ke které ráno došlo, byla beze svědků, takže v mnoha ohledech budeme navždycky jenom spekulovat,“ poznamenal v Ozvěnách dne kurátor chovu savců Pavel Brandl. Podobným nehodám podle něj není v lidských silách zabránit. 

Miroslav Bobek uvedl, že smrt Tatua je nejtragičtější událostí od povodní, které areál zahrady poškodily přesně před deseti lety. 

„Pro nás je to samozřejmě jednak ztráta, a jednak je to zmařené úsilí několika let. Na druhou stranu musíme vidět, že naše gorilí skupina ten potenciál do budoucna stále má; čili je zapotřebí hledět dopředu, jak se bude skupina dál vyvíjet. A já si myslím, že tahle skupina ještě má před sebou úspěšná léta,“ doplnil kurátor chovu savců. 

Tatu se narodil 30. 5. 2007 samici Kijivu a samci Richardovi. Jeho jméno znamená v překladu druhý. Tatu byl druhým potomkem zmíněných rodičů, ale také druhým mládětem goril chovaných v rámci České republiky a Slovenska.

Po populární gorile Moje byl Tatu druhou gorilou narozenou v Česku. Narodil se v roce 2007 prakticky v přímém přenosu, protože o dva roky dříve Český rozhlas rozjel projekt Odhalení.  

Projekt zvířecí reality show divákům na internetu představoval život goril v pražské zoo, snímalo je několik kamer a narození Tatua bylo k vidění takzvaně online. 

Autor:  Jana Zemanová  (jze), Jan Piroch, Jan Herget  (jht),  mta
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace