Zprávy → Příroda1. prosince  2016 v 15:49  

Velký bariérový útes je v horším stavu, než se čekalo. Poškozena je naprostá většina korálů

Korálový útes (Ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Korálový útes (Ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Velký bariérový útes u východního pobřeží Austrálie již několik let chřadne. Nejnovější čísla ale podle tamních vědců odhalují v jeho severní části mnohem silnější porušení, než se očekávalo.

Nelze jednoznačně určit, o jak velké poškození se jedná. V posledních letech se čísla různí, nějakým způsobem je ale v tomto největším korálovém systému na zemi poškozena naprostá většina všech korálů.  

Poškození se ale dá ještě zvrátit, pokud se ale budeme bavit o odumírajících korálech, tak do tohoto stádia se jen za posledních 9 měsíců, podle mořských biologů z univerzity Jamese Cooka, dostaly takřka dvě třetiny korálů v nejpostiženější - severní části Velkého bariérového útesu. 

Důvod: globální změny teplot 

Důvody pro tak rozsáhlé poškození australský korálů jsou globální změny teplot - a pro světové oceány to platí dvojnásob. Protože je bariérový útes ale skutečně velký (dlouhý je přes 2000km) panují v jeho částech rozdílné podmínky, které dále vysvětluje prof. Zdeněk Ďuriš z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. 

„V místech, kde je největší úmrtnost – v severní třetině bariérového útesu, přichází z východu jihorovníkový pasátový proud, který přináší teplé vody po dobu mnoha týdnů až měsíců od pobřeží Ameriky. Proud se nahřívá v tropickém klimatu ještě více a vody, které jsou ještě teplejší v důsledku oteplování klimatu a dalších jevů, tak tyto oteplené vody se přirážejí ke korálovému útesu přesně v těch místech, kde je ta největší úmrtnost,“ vysvětlil Ďuriš. 

Právě kvůli rozdílnému proudění vody se někde dostává z hlubin prospěšnější chladná voda a v méně postižených jižních částech navíc pozitivně působí i vyšší oblačnost. 

Velmi úzce s úbytkem korálů souvisí také jejich bělení, které je důsledkem toho, že koráli kvůli teplejší vodě přicházejí o své symbiotické řasy, bez kterých blednou. 

Čtěte také: Hvězdice trnitá ničí Velký bariérový útes. Australané jí vyhlásili boj

Když vezmeme v potaz, že tyto řasy poskytují korálům zhruba polovinu všech živin, přežít bez nich dokážou jen několik týdnů. 

Kvůli znečištění vod a se přemnožila dravá hvězdice trnitá, která korály napadá. 

Lákadlo pro turisty 


Korálový útes se během let stal vyhledávanou turistickou atrakcí. Zaměstnává až několik stovek tisíc tamních obyvatel a svou přírodní pestrostí se přirovnává k deštným pralesům. 

I přesto, že vědci sledují změny jen na velmi krátkém časovém úseku, rozměry a rozmanitost těchto korálů se velmi pravděpodobně zmenší. Na druhou stranu jak tvrdí třeba profesorka atmosférických věd na Technické univerzitě v Georgii Kim Cobbová, mohl by zde vzniknout i jiný korálový ekosystém, který bude lépe přizpůsoben na budoucí změny teploty. 

Čtěte také: Obnova Velkého bariérového útesu potrvá desetiletí

Jih útesu se zdá být zatím v pořádku a je tak možné, že by v budoucnu mohly tamní koráli přispět i k obnově severních části. 

„Přestože se hlavní proudy v první horní třetině rozcházejí – jedny na sever a druhé na jih, existuje tam spousta zpětných proudů menších cirkulací, což znamená, že poškozená část útesu je schopná se "zásobovat" larvami "úspěšnějších" částí útesu. Některé larvy se budou dostávat z jihu na sever a budou moci kolonizovat uvolněná místa,“ uzavírá mořský biolog Zdeněk Ďuriš. 

Hraje se ale o čas protože opuštěné korálové slupky mohou postupně rozpustit vláknité řasy dříve, než se k nim zárodky nových korálů dostanou. 

Autor:  Ondřej Ševčík

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace