Zprávy → Regiony26. dubna  2012 v 08:45  

Ve Zlíně zrušili nebezpečný přechod. Lidé s tím nejdříve nesouhlasili

Zrušený přechod v centru Zlína - Foto: Andrea  Kratinová

Zrušený přechod v centru ZlínaFoto: Andrea Kratinová

Přechod pro chodce v centru Zlína, který proslul střety s chodci, nedávno zmizel. Po jedné z posledních nehod, při které chodkyni smetla hned dvě auta po sobě a vážně ji zranila, došla policii trpělivost a důrazně žádala tamní magistrát o jeho zrušení. Nyní je nebezpečná zebra už pár týdnů vymazaná z povrchu čtyřpruhové ulice.

„Přechod na dlouhé ulici už nevyhovoval dnešním nárokům na bezpečnost. Byl dlouhý přes sedm metrů, aniž by ho přerušil dělicí ostrůvek. Nebyl opatřený ani semaforem, ani retardérem. Kráčející chodec tak byl vydaný na milost řidičům ve všech čtyřech pruzích. 

Tehdy se názory na zrušení přechodu mezi Zlíňany přesto podstatně lišily. „Mně přijde nebezpečný, takže chodím dolu, kde je semafor. Sám jako řidič tady spíš někoho přizabiji,“ říká mladý muž. „Tam to mají se světýlky, tam je to bezpečné. Tady jak slepice zdivočelé potom létají. Nemám to ráda,“ doplňuje starší dáma. 

 

Celý příspěvek Andrey Frydrychové si můžete také poslechnout

Vložit na svůj web

Podle jiných byl ale potřeba a řidiči měli před přechodem zastavit. „Nechápu, proč to ruší, takovouhle věc,“ divila se obyvatelka města. V místě přitom došlo k několika tragickým nehodám, při kterých chodci utrpěli těžká zranění. 

„K nehodám většinou docházelo tak, že jedno auto dalo přednost chodci, druhé, které bylo rozjeté, ne a chodce srazilo,“ upřesňuje Jana Bartíková z krajské policie ve Zlíně. Magistrát města ale obdržel petici. Téměř 750 nespokojených a rozhořčených obyvatel Zlína v ní žádalo město, aby našlo jiný způsob řešení. 

Zvýšení nezaměstnanosti 

V dokumentu stálo, že přechod, na který jsou Zlíňané historicky zvyklí, denně využívají tisíce z nich. Kromě toho, že by jim to silně znepříjemnilo život, se také obávají zvýšení nezaměstnanosti. Přechod je totiž z obou stran lemovaný malými obchůdky, kolem kterých lidé doposud procházeli. 

Přechod pro chodce ve Zlíně v Dlouhé ulici - Foto: Andrea  Kratinová

Přechod pro chodce ve Zlíně v Dlouhé uliciFoto: Andrea Kratinová

Podnikatelka, která si přála zůstat v anonymitě, má provozovnu nedaleko dotčeného přechodu. Sama petici podepsala. Obavy, které jsou obsahem dokumentu, potvrdila: „Pokud tady přechod zruší, tak na tom budou obchody moc špatně. Stejně přes tu cestu budou lidi chodit. A to bude ještě horší.“ 

Město se peticí zabývalo. Nakonec, po zvážení všech pro a proti, došlo k názoru, že přechod zruší. Pracovníci zlínského magistrátu jednoho dne začernili bílé pruhy na silnici a z obou stran přechodu dali zábradlí. Lidé, jak se zdá, si zvykli. 

„Jako chodec jsem ho nevyužíval. A jako řidič už vůbec ne, byla tam velmi nepřehledná situace. Samotní chodci často nereagovali na vzniklou situaci a docházelo k nehodám,“ říká například Petr Kovář. 

Za čtyři měsíce od zrušení přechodu se na místě nestala jediná dopravní nehoda s chodcem. 

Pořad: Dopolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 10:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace