Zprávy → Regiony19. prosince  2013 v 11:58  

Za zdravější stravu ve školních jídelnách bojuje občanská iniciativa ze Vsetínska

Školní jídelna (ilustrační foto) - Foto: Tomáš Adamec

Školní jídelna (ilustrační foto)Foto: Tomáš Adamec

Školní jídelny by mohly vařit zdravěji. Tvrdí to občanská iniciativa Skutečně zdravá škola. Její členové ze Vsetínska obeslali otevřeným dopisem ministry školství a zdravotnictví. V něm je vyzývají k zásadním změnám takzvaného spotřebního koše. Ten jídelnám určuje poměry potravin k přípravám obědů.

Pod dopisem je podepsaný učitel Bohuslav Sedláček. Není náhodou, že pracuje na první fairtradové škole v kraji. Podle něj je spotřební koš zastaralý a neodráží moderní trendy ve stravování. 

„Nabízí málo zeleniny. Když se podíváme třebana koncept, který zveřejnila Harvardská škola veřejného zdraví, tak tam se uvádí, že polovina stravy by měla být tvořena zeleninou. Že by tam měly být obiloviny, což třeba ve spotřebním koši u nás vůbec nenajdete obiloviny. Dokonce je u nás stále doporučováno mléko a maso jako potravina, která je vesměs téměř každodenně nezbytná, což už dávno taky není pravda, dokonce ten harvardský komplex spíše doporučuje mléko omezit,“ říká Bohuslav Sedláček. 

 

Příspěvek natočil redaktor Roman Verner

Vložit na svůj web

Děti však, zdá se, po žádných změnách nevolají. V malé anketě, kterou s nimi Český rozhlas natočil, si sice stěžovaly třeba na rozvařené brambory či málo kořeněná jídla, ale vcelku jim chutná a jsou spokojené. 

Sedláček se domnívá, že i to je jedna z příčin pomalých změn ve školním stravování. Děti podle něj nemají informace o zdravějším způsobu vaření a stereotypy si přenášejí z domova. 

„Spotřební koš dokonce udává, že by v každém jídle mělo být určité množství přidaného cukru, což je z našeho pohledu naprosto protichůdné s tím, co by měla škola dětem nabízet. Protože cukru je dneska přespříliš a děti ho do sebe s prominutím ládují samy a nabízet jim ho ještě ve formě oběda je naprosto nemístné a zbytečné,“ myslí si Sedláček. 

Otevřený dopis doporučuje výrazné změny a odlehčení školní stravy. Poukazuje také na zbytečnost prodejních automatů jídla a nápojů ve školách. 

S tím souhlasí i vedoucí jedné z velkých školních jídelen Ivana Minaříková. „Dávají přednost automatům, které jsou na školách, kde raději kupují brambůrky, párky, obložené housky,“ podotýká. 

Jídlo ze školní jídelny je podle ní naproti tomu zdravé. „Ve školní jídelně vaříme z čerstvých surovin a dbáme na to, aby to byly výrobky od českých výrobců,“ dodává. 

Ministerstvo školství na dotaz Českého rozhlasu sdělilo, že spotřební koš vychází z denních dávek doporučených pediatry a dalšími odborníky na vědeckém zásadě. Norma se tedy měnit nebude. 

Autor:  Roman Verner

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace