Zprávy → Regiony29. října  2014 v 19:32  

Odvolací soud potvrdil podmínku pro Březinu, může přijít o post radního

Odvolací soud potvrdil Karlu Březinovi (ČSSD) roční podmínku - Foto: Filip Jandourek

Odvolací soud potvrdil Karlu Březinovi (ČSSD) roční podmínkuFoto: Filip Jandourek

Pražský zastupitel a možný budoucí radní pro dopravu Karel Březina z ČSSD podváděl v pražském dopravním podniku. Dubnový rozsudek obvodního soudu, který Březinovi uložil roční podmíněný trest s 15měsíční zkušební dobou, dnes pravomocně potvrdil odvolací senát Městského soudu v Praze. Politik podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Kvůli případu by ale mohl přijít o křeslo v pražské radě.

Obžaloba tvrdí, že Březina jako tehdejší předseda dozorčí rady dopravního podniku neoprávněně pobíral odměny. 

Podle zákona totiž neměl v podniku vůbec figurovat, protože v minulosti působil v dozorčí radě firmy Porcela Plus, na kterou byl uvalen konkurz. 

 

Jak pravomocný verdikt v případu Karla Březiny ovlivní koaliční vyjednávání v Praze, řekla možná budoucí primátorka Adriana Krnáčová (ANO)

Vložit na svůj web

V takovém případě pak platí tříletá zákonná lhůta, po kterou dotyčný nesmí vstoupit do orgánů jiné firmy. 

Březina své dřívější působení v čestném prohlášení zamlčel. Podle obhájce Vojtěcha Novotného ale jednal na doporučení právníků. 

„Klient v radách působil, nicméně tato věc je poměrně velmi specifická a v rámci trestního řízení se několikrát prokazovalo, že řada právníků má na věc jiný názor. Proto si klient nechal zpracovat právní stanovisko, které bylo předloženo v průběhu řízení,“ řekl Novotný. 

Odvolací soud se však domnívá, že Březina klamal dopravní podnik záměrně. Podle soudkyně Evy Burianové měl bývalý ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana dostatek zkušeností z dozorčích rad jiných podniků, aby věděl, že jednal protiprávně. 

„Soud přistoupil na argumenty obžaloby, takže já jsem spokojená,“ přivítala dnešní verdikt žalobkyně Šárka Pokorná. 

Březina podle soudu podváděl v dozorčí radě pražského dopravního podniku (ilustrační foto) - Foto: Tomáš Adamec

Naopak Březinovi právníci soud opakovaně nařkli z podjatosti.  

„Spatřujeme ji ve způsobu, jakým odvolací senát odůvodňoval svá rozhodnutí, jak komentoval některé důkazy a koneckonců i v tom, jakým způsobem rozhodoval, protože ve věci čtyřikrát klienta zprostil obžaloby a na určitý tlak, který byl vytvořen ze strany městského soudu, pak došlo k jeho odsouzení,“ upozornil Novotný.  

Na odměnách v dopravním podniku si Březina přišel na 290 tisíc korun, nařčení z podvodu ale odmítá. 

Sám dnes k odvolacímu řízení nepřišel a po celé odpoledne nezvedal telefon. Médiím ale vzkázal, že se dál cítí nevinný a podá dovolání. 

Březina by mohl přijít o post radního 

Pravomocný rozsudek by teď mohl zkomplikovat povolební vyjednávání na pražském magistrátu. Březina totiž vede koaliční jednání za sociální demokracii a je kandidátem na pražského radního pro dopravu. 

Jestli dnešní výsledek odvolacího řízení jednání mezi ČSSD, hnutím ANO a Trojkoalicí skutečně nějak ovlivní, by mělo být jasné v pátek. 

„Budeme čekat na to, jak se k tomu postaví naši koaliční partneři při vyjednávání. Karel Březina mi nicméně poslal esemesku, že nebude stát v cestě úspěšnému dohodnutí koalice, když bude jeho osoba překážkou,“ upřesnila pravděpodobná budoucí primátorka Adriana Krnáčová z hnutí ANO. 

„Asi je nepochybné, že verdikt soudu bude hrát roli,“ připustil šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák, že by Březina kvůli rozsudku mohl o post v pražské radě přijít. 

Autor:  Veronika Neprašová, Simona Bartošová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace