Trutnované z Revoluční ulice budou nově bydlet na nábřeží Václava Havla. Zastupitelé posvětili přejmenování

Trutnov napodobil Kralupy nad Vltavou. Zatímco středočeské město před čtyřmi lety přejmenovalo Základní školu Revoluční na školu Václava Havla, podkrkonošský Trutnov přejmenuje Revoluční ulici vedoucí podél řeky Úpy na nábřeží Václava Havla. V pondělí o tom rozhodli trutnovští zastupitelé. Iniciativa, která navrhovala přejmenovat po prezidentovi Havlovi část Horské ulice, neuspěla.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel při návštěvě Schillerova divadla v Berlíně (1968)

Václav Havel při návštěvě Schillerova divadla v Berlíně (1968) | Foto: Knihovna Václava Havla, Archiv Ivana M. Havla

Návrh na přejmenování Revoluční ulice schválili již dříve trutnovští radní. Odpůrci v čele s organizátorem trutnovského hudebního festivalu Martinem Věchetem svůj protinávrh zdůvodňovali tím, že ve městě není významnější ulice, než je Horská, navíc se v ní Havel často pohyboval. Naopak přejmenování Revoluční odmítali s tím, že k Havlovi nemá žádný vztah.

Předseda odborné názvoslovné komise Vladimír Wolf v pondělí zastupitelům řekl, že je nesporné, že si Václav Havel zasluhuje pojmenování některé ulice nejen kvůli významu své osobnosti, ale i pro jeho vztah k městu a jeho obyvatelům.

„Názvoslovná komise navrhuje přejmenovat Revoluční ulici, jde o solidní komunikaci kolem řeky. Konečně tento prostor bude podle architektů dále zušlechťován,“ řekl Wolf, který argumenty iniciativy označil za nekompetentní.

Revoluční ulice v Trutnově nově ponese název nábřeží Václava Havla | Foto: ČTK

Revoluční ulice v Trutnově nově ponese název nábřeží­ Václava Havla

Referendum neprošlo

Například zastupitel Jaroslav Andrle (Žít v Trutnově) navrhl při jednání, aby o přejmenování nehlasovali zastupitelé, ale obyvatelé Trutnova v referendu, které by se konalo při parlamentních volbách.

„Je to věc, která přesahuje běžné body, o kterých jednáme na zastupitelstvu. Je to hlavně o lidech, kteří v těch ulicích i ve městě žijí,“ uvažoval Andrle. Jeho návrh však nezískal dostatečnou podporu zastupitelů.

Později Andrle navrhl, aby se hlasování odložilo na příští jednání zastupitelstva, ale ani tento návrh neprošel. Nedostatek hlasů také získal návrh, aby jméno Václava Havla nesla Horská ulice.

Věchet: Jak z Havlovy absurdní hry

Martin Věchet na pondělním jednání zastupitelstva řekl, že celá věc mohla být dobrou příležitostí si sednout a o přejmenování více diskutovat. Vedení města a komisi vytkl, že se argumenty inciativy a některých odborníků odmítla zabývat. „Je to jak z Havlovy absurdní hry,“ vytkl zastupitelům.

Bývalý prezident a dramatik Václav Havel zemřel na své chalupě na Hrádečku nedaleko Trutnova v prosinci 2011 ve věku 75 let. Havel v 70. letech pracoval v trutnovském pivovaru, opakovaně také navštěvoval trutnovský hudební festival. V roce 2010 v Trutnově přezval čestné občanství a kulturní cenu. Ocenění mu město udělilo za mimořádný přínos české a světové kultuře a propagaci Trutnova.

Na Hrádečku u Trutnova se lidé loučí s Václavem Havlem | Foto: Aleš Křivánek

Spory o pojmenování náměstí po Václavu Havlovi se před lety nevyhnuly například Hradci Králové, kde vedení města navrhlo pojmenovat po Havlovi náměstí Svobody v centru města, zastupitelé však návrh v červnu 2012 neschválili. V říjnu 2014 byla před hradeckou městskou knihovnou odhalena Havlova lavička.

Václav Havel | Foto: Český rozhlas

ČTK, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme