Archeologové zkoumají rožmberskou hrobku

Archeologové zkoumají rožmberskou hrobku ve vyšebrodském klášteře. Díky moderní technice přitom do míst odpočinku příslušníků významného jihočeského šlechtického rodu mohou nahlédnout bez toho, že by hroby otevřeli.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archeologové z Jihočeského muzea spolu s dalšími odborníky dokončují průzkum cisterciáckého klášterního kostela ve Vyšším Brodě, který začal před rokem a půl. Dnes představí v Českých Budějovicích výsledky svého bádání, v jehož rámci nahlíželi do podzemních prostor pomoci teleskopické minikamery.

Říká se tomu nedestruktivní archeologický průzkum. Místo, aby archeologové odkrývali kostelní dlažbu a postupně se prokopávali k předpokládaným hrobům, využili moderní techniku. Na základě geofyzikálních měření vytipovali spolu s dalšími odborníky několik míst a pak už jen stačily vrty o průměru 3 centimetrů, kterými do podzemí nakukovali a vše dokumentovali prostřednictvím minikamery.

Jiří Šindelář ze specializované firmy dodává, že zatím kolem rožmberské hrobky kolovaly jenom legendy: "Za 400 let od úmrtí posledního Rožmberka Petra Voka legendy narůstají. Hodně proto udělat třeba pan Balbín, který začal psát legendu o tom, že Rožmberci nejsou pohřbeny v rakvích, ale sedí ve zlatých křeslech jako ve sněmu. Můžeme říct, že tato legenda stojí na začátku celého příběhu bádání."

Ivan Mls, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme