Zprávy → Regiony7. října  2010 v 08:45  

Ministr kultury bude jednat v Českém Krumlově o budoucnosti tamní točny

Točna v Českém Krumlově - Foto: Jan Rosenauer

Točna v Českém KrumlověFoto: Jan Rosenauer

Ministr kultury Jiří Besser dnes zamíří do Českého Krumlova. S představiteli jihočeského města se bude bavit mimo jiné o tom, co dál se známým otáčivým hledištěm. Existence točny je v českokrumlovském zámeckém parku jistá do konce roku 2016. Její další osud stále vyřešený není.

Starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička odmítá, že by ministra Bessera pozval týden před volbami do města chráněného UNESCEM cíleně. 

Potvrzuje ale, že hlavním tématem schůzky bude hlavně budoucnost otáčivého hlediště v zámeckém parku. 

„Jde spíš o pracovní jednání bez jakýchkoliv závěrů. Ani já neočekávám, že pan ministr udělá nějaké sliby vstřícné vůči našemu městu, a myslím si, že ani nedojde ke konsensu v otázce otáčivého hlediště,“ uvedl Jedlička. 

 

O českokrumlovské točně mluvil na Radiožurnálu ředitel územního pracoviště Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petr Pavelec.

Vložit na svůj web

Podle ředitele územního pracoviště Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petra Pavelce si ministr prohlédne areál zámku, zahrady i vlastní místo otáčivého hlediště a seznámí se se všemi aspekty, které souvisejí s provozem točny. 

Právě památkáři jsou proti dalšímu působení točny. Podle Pavelce je důvodů víc: 

„Točna ve stávajícím stavu není zrovna hezká stavba, nebyla ani zkoncipovaná jako stavba, která by měla být pěkná, jen měla vozit diváky během představení. Z hlediska provozu zámecké zahrady a výtvarné koncepce zámecké zahrady nestojí na nejšťastnějším místě. Provoz točny nám komplikuje provoz Belárie, což je krásný rokokový dům.“ 

Pro Národní památkový ústav je ale točna zdrojem příjmů. Město mu jako vlastníku pozemku, na kterém stojí, platí letos za nájem jednou tolik než loni. Z necelého jednoho milionu dostává miliony dva. 

„Ten nájem, který dostáváme, je vlastně kompenzace ušlých výnosů. Jinak bychom ho dostávali z provozu Belárie,“ dodává Pavelec. 

Zatím poslední rozhodnutí o osudu točny padlo letos v březnu. Ministerstvo kultury vedené Václavem Riedlbauchem se s městem a krajem dohodlo na tom, že otáčivé hlediště zůstane na místě do roku 2015. Pak se má točna buď zrekonstruovat, nebo vybudovat nová. 

Autor:  Michaela Vetešková  (miv), Martin Hromádka  (dka), Michaela Vydrová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace