Zprávy → Regiony2. března  2011 v 07:09  

Ekologové kritizují úpravu parku v okolí zámku Kačina

Zámek Kačina - Foto:  CzechTourism

Zámek KačinaFoto:  CzechTourism

Obnova parku a přilehlé obory zámku Kačina u Kutné Hory vyvolává diskuse. Cílem je vrátit zelenému prostranství původní historickou podobu. Někteří ochránci přírody to ale kritizují a namítají, že zvolené zásahy mohou narušit vzácný biotop.

Nejhlasitější jsou entomologové. Znalci hmyzu upozornili například na zbytečné kácení některých stromů nebo na hluboké zásahy do koruny lip. „Když už ten zákrok je, tak jestli musí být tak razantní,“ ptá se entomolog Vladislav Malý. 

 

Obnovu parku a přilehlé obory zámku Kačina sleduje Michal Trnka

Vložit na svůj web

Ochránci přírody mají obavy hlavně proto, že zdejší park patří v Evropě k významným územím Natura a je zde prokázán výskyt některých chráněných živočichů, brouky nevyjímaje. 

Úprava parku je společnou akcí Národního zemědělského muzea a Lesů České republiky. Zástupci obou institucí se shodují, že vzácný přírodní biotop narušen nebude, protože celá akce běží podle dopředu schváleného projektu. 

Podle Pavla Nováka z Národního zemědělského muzea je cílem akce odkrýt původní dřeviny, které místy nejsou pod novějšími stromy ani vidět. „Proto takové ty zdánlivě drastické zásahy.“ 

Ochránci přírody přesto chtějí, aby i ty nejmenší větve, které byly pokáceny a mohou být domovem živočichů, zůstaly nějaký čas ležet v parku. 

Autor:  Michal Trnka, Igor Maňour  (ima)
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace