Zprávy → Regiony18. srpna  2012 v 16:30  

Až 8 let vězení hrozí muži, který měl v bytě sklad zbraní a výbušnin

Policie dopadla muže z Ostravy, který shromažďoval zbraně a výbušniny a chystal se je zřejmě použít - Foto:  ČTK

Policie dopadla muže z Ostravy, který shromažďoval zbraně a výbušniny a chystal se je zřejmě použítFoto:  ČTK

Stovky nábojů, leteckou pumu i další výbušniny objevili kriminalisté v bytě devětadvacetiletého muže z Ostravy. A kromě toho i části policejní uniformy či maják. Muž podle všecho sympatizoval s norským masovým vrahem Andersem Breivikem. Jeho jméno využíval například v elektronickém styku. Nyní jej čeká na vzetí do vazby, k němuž by měl dát pokyn soud.

Obviněný muž byl již pětkrát trestaný. Přede dvěma lety výbušniny totiž vyzkoušel na ostro nedaleko dálnice v Ostravě. Odpálil zde z nedalekého mostu pumu, nastraženou v neobydlené dřevěné budově přečerpávací stanice. 

Zbrojní arzenál schovával v bytě na panelovém sídlišti v Ostravě, kde také například zkoušel účinnost samopalu. Nebezpečná desítkám lidí pak byla zejména letecká puma. 

„Zajistili jsme leteckou pumu, která při iniciaci dosáhne teploty několika tisíc stupňů a hoří po dobu šesti minut. Prakticky nejde uhasit, takže v případě, že by tato chytla v panelovém domě, dokážete si představit následky, které by vznikly, když v domě bydlí několik desítek lidí,“ říká ostravský kriminalista Radovan Vojta. 

 

Případ 'českého Breivika' sleduje i redaktorka ČRo Iva Havlíčková

Vložit na svůj web

Kriminalisté uvedli, že mladík se zřejmě připravoval na závažný čin, při kterém se chtěl možná vydávat za policistu. 

„Při domovních prohlídkách byly zajištěny části uniforem ať již Policie České republiky, či vězeňské služby. Byly zajištěny i některé další součástky policejní výbavy – maják a kartičky s nápisem POLICIE,“ vysvětluje ostravský policejní ředitel Tomáš Tuhý, proč ho začala policie považovat za českého Breivika. 

Mladý Ostravan může strávit za mřížemi až osm let. Policisté už ho obvinili z obecného ohrožení a nedovoleného ozbrojování. 

 

O případu mladíka z Ostravy, který shromažďoval zbraně a výbušniny, jsme mluvili s odborníkem na bezpečnost a terorismus Andorem Šándorem

Vložit na svůj web

Mladého muže zatkli ostravští policisté již 10. srpna, neboť se důvodně obávali, že v jeho bytě je nastražen výbušný systém z letecké pumy. Při zatýkání zasahoval také pražský Útvar rychlého nasazení. 

Součástí zásahu bylo i rušení mobilního signálu, aby nemohlo dojít k odpálení nastraženého systému, který jak se později ukázalo, byl v bytě opravdu instalován a byl funkční. 

Sousedé muže vnímají spíš jako podivína  

Sousedé vnímají zatčeného muže spíše než jako pravicového extremistu jako podivína, který své okolí rušil častým odpalováním zábavné pyrotechniky. 

Opatřit si v Česku takový arzenál zbraní, jaký u mladíka našli policisté, není podle odborníka na bezpečnost a terorismu Andora Šándora zrovna jednoduché. 

„Trh s nelegálními zbraněmi není v Česku tak velký jako třeba v zemích bývalého Sovětského svazu, kde odcházelo k odsunu ruské armády a divokému rozprodej zbraní a tak dál. Zbraně se u nás samozřejmě dají sehnat, ale není to tak jednoduché a člověk při jejich shánění musí být i opatrný, aby se nedostal do hledáčku buď BIS nebo policie,“ upozornil Šándor ve vysílání Radiožurnálu. 

Nor Anders Breivik, jehož jménem kryl muž z Ostravy svoji internetovou identitu, nastražil výbušný systém v hlavním městě Oslu, kde následná exploze zabila 8 lidí. Následně se přemístil na ostrov Utöya, kde se konalo letní soustředění mladých sociálních demokratů. Začal do nich chladnokrevně pálit. Než se vzdal policii, zabil 69 převážně mladých lidí. 

Autor:  Iva Havlíčková,  MaD,  mta
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace